SME

Internetoví predavači básničiek vrátia peniaze

Básničkový web vzbudzoval u ľudí falošný dojem, že je bezplatný. Podľa súdu ide o nečestnú obchodnú praktiku.

Web basne­portal.sk vzbudzoval  podľa súdu falošný dojem, že registrácia je bezplatná.Web basne­portal.sk vzbudzoval podľa súdu falošný dojem, že registrácia je bezplatná. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

BRATISLAVA, POPRAD. Tisícky ľudí nemusia platiť za registráciu na internetovej stránke basne-portal.sk, ktorej prevádzkovateľ sa podľa popradskej sudkyne Markéty Marečkovej snažil zarobiť nečestným spôsobom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spoločnosť Pro Content totiž podľa súdu navodila dojem, že registrácia na webe je bezplatná. V skutočnosti si však firma účtovala za ročnú registráciu šesťdesiať eur.

Takéto obchodné praktiky sú podľa Okresného súdu v Poprade nezákonné, porušujú zásadu čestnosti a využívajú nečestnú obchodnú praktiku. Rozsudok vyniesol súd v utorok.

SkryťVypnúť reklamu

Zaplatené by mali vrátiť

Pro Content má podľa rozhodnutia súdu skončiť s podobnými praktikami. Spoločnosť musí zároveň vrátiť peniaze tým ľuďom, ktorí už registračný poplatok zaplatili.

Šéfka spotrebiteľského združenia Ombudspot Helena Mezenská upozorňuje, že poškodeným sa nemusí podariť vymôcť zaplatené peniaze.

Doteraz sa k registrácii na stránkach spoločností Pro Content, Web Content alebo Online Investment Group priznalo zhruba 16-tisíc ľudí, vraví ich právny zástupca Miroslav Antoňák. Na weby majú vplyv podnikatelia Juraj Hlaváč a Viliam Adamča.

Keby len desatina zaplatila šesťdesiat eur, podnikatelia by zinkasovali 96–tisíc eur. Poškodených pritom môže byť viac. Ombudspot odhaduje, že ďalších 9­tisíc spotrebiteľov sa neprihlásilo.

Rozsudok napadnú

Pro Content sa podľa svojho advokáta Jozefa Švarca proti rozhodnutiu súdu odvolá. Mezenská si však nevie predstaviť argumenty, ktoré by rozhodnutie sudkyne Marečkovej zvrátili.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď sa rozsudok týka len webu basne-portal.sk z portfólia firmy Pro Content, podľa Mezenskej ide o prelomové rozhodnutie, ktoré bude mať vplyv aj na posudzovanie ostatných webových stránok so spornými podmienkami. Súhlasí aj Antoňák. „Vieme toto rozhodnutie aplikovať na každého iného spotrebiteľa,“ tvrdí.

Celá kauza odštartovala ešte predvlani, keď začal Pro Content vyberať poplatky za registráciu na weboch, ktoré ponúkali bezplatný obsah.

Napríklad na stránke basne-portal.sk sa dali nájsť diela aj zo Zlatého fondu SME, na webe downloads-portal.sk zas ponúkali bezplatný softvér.

Počas dvoch rokov vznikli ďalšie portály, ktoré sa snažili inkasovať peniaze cez pochybné registrácie.

ico

Otázky a odpovede: Na svoje peniaze si počkáte

1. Registroval som sa na webovej stránke basne-portal.sk a prevádzkovateľ odo mňa vymáha 60 eur. Čo pre mňa znamená rozsudok?

SkryťVypnúť reklamu

Okresný súd v Poprade rozhodol, že prevádzkovateľ webu využíval nečestné obchodné praktiky, a preto je zmluva medzi vami a spoločnosťou Pro Content neplatná. Okrem toho sudkyňa firme prikázala, aby ľuďom vrátila zaplatené peniaze. Rozsudok síce nie je ešte právoplatný a Pro Content sa proti nemu chce odvolať, no peniaze by ste spoločnosti platiť nemali.

2. Aká je pravdepodobnosť, že získam zaplatené peniaze späť?

Pokiaľ bude rozsudok súdu právoplatný, poškodení spotrebitelia si budú môcť peniaze nárokovať aj cez exekučné konanie. Jeho úspech však bude závisieť od toho, aký majetok Pro Content má. Exekútor môže siahnuť aj na peniaze na účtoch firmy.

3. Ako sa ma týka verdikt, pokiaľ som sa registroval na webe, ktorý prevádzkuje napríklad firma Web Content či iná?

SkryťVypnúť reklamu

Rozsudok popradského súdu hovorí síce len o webe basne-portal.sk, no vynesený bol na základe takzvanej spotrebiteľskej žaloby. Verdikt sa tak týka všetkých spotrebiteľov.

Šéfka spotrebiteľského združenia Ombudspot Helena Mezenská vraví, že sa tak bude môcť uplatniť aj na ďalšie podobné prípady, ktoré na získavanie peňazí používajú rovnaké nečestné praktiky.

4. Na webe sú informácie, že firmy Pro Content, Web Content a Online Investment Group čelia vyšetrovaniam. Aká je pravda?

Áno, všetky uvedené spoločnosti vyšetruje polícia. Podnikateľské praktiky Online Investment Group dokonca vyšetruje Generálna prokuratúra, ktorá odporúča sporné faktúry neplatiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu