LONDÝN, BRATISLAVA. Vystavenie kože slnečným lúčom môže podľa vedcov pomôcť zabrániť šíreniu ovčích kiahní. Londýnska univerzita zistila, že toto silne nákazlivé detské ochorenie je menej časté v regiónoch s vysokou úrovňou ultrafialového žiarenia. Informoval o tom časopis Virology.
Slnečné lúče môžu inaktivovať vírusy na koži a sťažiť ich prenos.
Vírus ovčích kiahní, varicella-zoster, je vysoko nákazlivý. V počiatočných štádiách infekcie môže byť šírený kašľom a kýchaním, hlavným zdrojom choroby je však priamy kontakt s charakteristickou vyrážkou.
UV žiarenie je dlhodobo známe schopnosťou inaktivovať vírusy. Doktor Phil Rice z Londýnskej univerzity, ktorý výskum vedie, je presvedčený, že toto je kľúčom, prečo sú ovčie kiahne menej časté a menej prenosné v tropických krajinách.
Mohlo by to tiež vysvetliť, prečo sú ovčie kiahne častejšie v chladnejších obdobiach v krajinách mierneho pásma - vrátane Európy - keď sa ľudia menej vystavujú slnku, povedal Rice, ktorého citovala spravodajská stanica BBC.
Profesorka Judy Breuerová z University College London upozorňuje, že aj keď UV žiarenie môže prispievať k rozdielom vo výskyte choroby medzi trópmi a miernym pásmom, do úvahy treba brať aj ďalšie faktory, vrátane teploty, vlhkosti a sociálnych podmienok.