SME

Kým kúpite tablet, položte si päť otázok

Špičkové tablety sa výkonom blížia k notebookom, najlacnejšie pripomínajú detskú hračku.

(Zdroj: Ilustračné - SITA/AP)

BRATISLAVA. Mobilita telefónu, no možnosti netbooku. Ponuka tabletov je široká, zaujať nemusí len iPad či zariadenie za pár stoviek eur. Pár rád, ako sa nepopáliť ani pri kúpe lacného tabletu za sto eur z Číny.

1. Čo všetko má tablet vydržať?

Lacné tablety nepoznajú pevný kov, ale sú im bližšie mäkké plasty s nie práve ukážkovým spracovaním. Hranica 150 eur prináša čiastočné zlepšenie a nie je problém naraziť na zaujímavé modely tvorené z pevnejších materiálov.

Jednotlivé modely sa líšia a najlepším riešením na zistenie skutočného stavu je návšteva kamenného obchodu, kde si svoj lacný tablet môžete pozrieť naživo.

Kvalitná konštrukcia je dôležitá pri častom používaní a prenášaní. Šetriť na tomto mieste sa skutočne nevypláca.

Ak vám finančný rozpočet neumožní siahnuť po odolnejšom tablete, majte na pamäti slabiny toho lacnejšieho – plasty sú náchylnejšie na poškodenie tlakom, ľahšie sa poškrabú a displej má slabú ochranu pred poškodením.

2. Ako na internet?

V domácich podmienkach a v práci sa dá vystačiť s wi-fi. Na cestách a mimo dosahu wi-fi siete sú dve možnosti, ako tablet pripojíte na internet.

info
Ako vyberať
  • Dizajn: Tablet je mobilné zariadenie, ktoré budete často prenášať, preto by mala jeho konštrukcia čo­to vydržať.
  • Výkon: Lacnejšie tablety sú limitované malou operačnou pamäťou, čo spomaľuje prácu na webe, čítanie aj hry.
  • Príslušenstvo: Dobré puzdro je základom, no pre prácu sa hodí aj klávesnica.

Prvou je integrovaný 3G modul, pre ktorý je potrebná SIM karta s mobilným internetom.

3G modul a paušál zvyšujú cenu tabletu, získaná nezávislosť od bezdrôtových wi-fi sietí za to môže stáť. Rozdiel v cene medzi zariadením s 3G modulom a bez neho je pri iPade od Applu zhruba sto eur.

Druhou možnosťou je používanie internetu z vášho mobilného telefónu alebo špeciálneho mobilného 3G modemu. Tu je podmienkou smartfón s dátovým paušálom a možnosťou používania internetu.

Vie to väčšina aktuálnych modelov, pri starších si túto funkciu overte. Keby ste chceli špeciálny mobilný 3G modem, pripraviť si musíte najmenej sto eur.

Používanie internetu je však energeticky náročné, čo znamená častejšie nabíjanie smartfónu. V závislosti od konkrétneho mobilu sa pripravte približne na tri až štyri hodiny práce s internetom.

3. Čítanie, web alebo aj práca?

Hardvér tabletu by mal odrážať vaše reálne potreby. Na občasné prezretie webových stránok a e­mailov, prípadné zahranie jednoduchých logických hier postačí akýkoľvek tablet.

Ak vyžadujete bleskové reakcie, prehrávanie HD videa, prezeranie zložitejších webových stránok, používanie viacerých aplikácií súčasne a hranie graficky náročných hier, je vyššia investícia nevyhnutná.

Jednojadrové procesory nájdeme už len pri lacnejších tabletoch, štandardom je dnes dvojjadrový procesor s výkonným grafickým čipom Tegra, Adreno alebo PowerVR.

Pre tých najnáročnejších prichádza NVIDIA s prvým štvorjadrovým riešením, ktoré sa svojím výkonom vyrovná základnému dvojjadrovému procesoru, aký poznáme z klasických počítačov.

4. Stačí mi jednoduchý tablet?

Tablety možno vyzerajú na prvý pohľad podobne, z pohľadu ovládania a práce sú rozdielne. Na ergonómiu má veľký vplyv veľkosť tabletu, na ktorú neexistuje jednoduchý návod. Veľké uhlopriečky (nad 9 palcov) prinášajú väčšiu prehľadnosť a príjemné písanie na softvérovej klávesnici.

Vhodné sú aj na čítanie dennej tlače a magazínov.

Menšie uhlopriečky sú rozmerovo skladnejšie, menej vážia a pri 7 palcoch sú ešte stále vhodné aj na čítanie, prípadne na kratšiu prácu v kancelárskom balíku.

5. Aké príslušenstvo budem chcieť?

Lacné čínske tablety majú jednu spoločnú vlastnosť – nájdete k nim len minimum doplnkov. Vystačiť si budete musieť so základnou výbavou, ktorú predstavuje nabíjačka, USB kábel a niekedy sa nájde v balení aj miesto na ochranné puzdro.

Ťažko budete hľadať špeciálny obal s klávesnicou, polohovateľný stojan či držiak do auta. Určitú nádej ponúkajú internetové obchody typu DealExtreme, kvalita je však priamoúmerná nízkej cene.

Najväčší výber doplnkov od výmyslu sveta je dostupný pre iPad – desiatky puzdier, klávesnice, stojany, rôzne redukcie a výstupy. Zo zvyšných značiek nezabudol na príslušenstvo Acer, Asus, HTC, Lenovo, Point of View a Samsung.

ico

Tablet za sto eur

GoClever TAB I70

  • Neočakávajte od neho špičkovú konštrukciu a displej s úžasnými farbami. Môže vás však milo prekvapiť výkonom, vnútri sa skrýva 1 GHz procesor s 3D grafickým čipom. Limitom je operačná pamäť (256 MB) a chýbajúca kamera.

Tablet pre náročných

Transformer Prime

  • Tablet s výkonom počítača – Asus ako prvý ponúka tablet so štvorjadrovým procesorom, určeným pre najnáročnejších používateľov. Dostupný je aj v kombinácii s klávesnicou, ktorá z neho robí konkurenciu k bežným netbookom.

Pre profesionálov

Lenovo ThinkPad

  • Tablety nie sú zamerané len na bežných spotrebiteľov, ale svoje miesto si našli aj v biznis segmente. Séria od Lenova ponúka množstvo aplikácií a dvojaký systém ovládania. Displej okrem prstov reaguje aj na dotyk dodávaného pera.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu