Vnútorné krvácania budú teda môcť lekári pacientom doslova vyčítať z očí, napísal časopis New Scientist. Oko udržiava zásobovanie svojich jemných žiliek kyslíkom na veľmi konštantnej úrovni, ktorá nikdy neklesá pod 95 percent normálu. Tento zmyslový orgán preto reaguje veľmi citlivo na cirkuláciu kyslíka v krvnom obehu – pri klesajúcom tlaku oko filtruje z krvi viac kyslíka.
Chris Gregory vyvinul meraciu metódu, ktorá porovná hodnoty kyslíka v tepnách a žilách a pri narastajúcej odchýlke spustí poplach. Koncentrácia kyslíka sa meria tak, že sietnica sa nepretržite osvetľuje štyrmi farebnými laserovými zábleskami. Odraz zeleného a modrého laserového svetla umožňuje rozlišovať medzi tepnami a žilami. Hodnoty kyslíka sa dajú vyčítať z odrazu červeného a takmer infračerveného svetla. Prístroj, ktorý to dokáže, dostal názov retinálny (sietnicový) oximeter.
Gregory verí, že jeho postup môže poslúžiť v centrálnych príjmoch nemocníc. Je vhodný napríklad na sledovanie pacientov, u ktorých hrozí riziko vnútorného krvácania. Jediné, čo ešte treba urobiť, je zmenšiť oximeter na príručný formát, aby ho lekári mohli ľahšie prenášať.
(tasr)