Agentúrny text sme o 20:40 nahradili autorským článkom SME.
Výskumné centrum Ekonomickej univerzity dostane notebooky za deväťtisíc eur. Gratex vysvetľuje drahé dodávky počítačov servisom.
BRABRATISLAVA. Ekonomická univerzita v Bratislave nakúpila počítače Apple za prehnané ceny. Upozornila na to agentúra Sita v článku o nákupe výpočtovej techniky a softvéru za 1,8 milióna eur pre výskumné pracovisko Národohospodárskej fakulty. Zákazku vyhrala spoločnosť Gratex.
Jej súčasťou boli aj počítače MacBook a iMac, za ktoré univerzita zaplatila po deväťtisíc a po päťtisíc eur, čo je trojnásobok ich trhovej ceny. Gratex vysoké ceny vysvetľuje nadštandardnou trojročnou zárukou, servisom do štyroch hodín či päťročnou garanciou skladovania náhradných dielcov.
„Tieto počítače by sme dodali za polovičnú cenu aj s rovnakými podmienkami vrátane záruky a servisu,“ tvrdí riaditeľ spoločnosti m:zone Patrik Duda. Servisné požiadavky, ktoré si dohodli, sú podľa neho pre univerzitu zbytočným luxusom, ktorý cenu počítačov neúmerne predražuje.
Čachre s maržamiZákazka
Čo nakupovali
počítače a notebooky,tlačiarne,štatistický softvér,softvér na tvorbu máp či na simuláciu ekonomických procesov,dataprojektor,interaktívna tabuľa,LCD televízor pre videokonferenciu, l konferenčný telefón, atď.
Gratex predraženie niektorých položiek pripúšťa a vysvetľuje ho nastavením súťažných podkladov. Univerzita totiž obstarávala 38 rôznych tovarov a pri každom si určila maximálnu jednotkovú cenu.
„Ceny niektorých produktov boli v takej výške, že tieto položky mali z nášho pohľadu nulovú maržu. Preto sme zvýšili maržu pri iných položkách, aby naša spoločnosť na zákazke ako celku neprerobila,“ vysvetľuje riaditeľ firmy Štefan Dobák.
Rozhodujúca bola podľa neho celková cena projektu. Tú Gratex ponúkol najnižšiu. O zákazku sa v elektronickej súťaži uchádzali štyri veľké firmy, ďalších štrnásť záujemcov sa po prevzatí podkladov neprihlásilo.
„Je legitímne sa pýtať, prečo bolo potrebné objednávať techniku v takom veľkom balíku, čo mohlo vylúčiť menšie firmy. Pri zákazkách pre veľké firmy je oveľa väčšia šanca, že sa dohodnú a rozdelia si trh,“ upozorňuje šéf Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš.
Obavy z menších súťažíUniverzita vysvetľuje, že pre jednu veľkú súťaž sa rozhodla pre jednoduchšiu administratívu a záruku súrodosti techniky. „Predmetom obstarávania totiž nie je zhluk rôznych komponentov, ale dodávka funkčného celku,“ hovorí Lucia Gunišová z centra komunikácie univerzity.
Pri viacerých súťažiach by podľa nej navyše hrozilo, že niektoré obstarávania napadnú neúspešní uchádzači a škola by tak dlho čakala na kompletné vybavenie.
Hoci e-aukcie šetria podľa nedávno zverejnenej štúdie Transparency International v priemere 10 až 15 percent, univerzita v tomto prípade taká úspešná nebola.
V súťažných podkladoch odhadovala cenu zákazky na 1,89 milióna eur. Po vlažnom priebehu e-aukcie napokon zvíťazil Gratex s ponukou o 38-tisíc nižšou. Úspora tak dosiahla asi dve percentá.
„Relatívne malý rozdiel oproti predpokladanej cene musíme iba akceptovať, pretože žiaden iný uchádzač neponúkol požadovanú službu a tovar lacnejšie,“ povedala Gunišová.
Ako sa darí Gratexu vo verejnom sektore (tender.sme.sk)
Zmluva medzi Gratexom a univerzitou (otvorenezmluvy.sk)
Stanovisko školy: