Chemici z Kalifornie vyvinuli materiál, vlákna, ktoré sú schopné zaregistrovať prítomnosť už veľmi malého množstva výbušniny. Dúfajú, že nová technológia bude slúžiť na ochranu pred bombovými útokmi, ako aj na určovanie polohy starých nevybuchnutých náloží. Výskumný tím z kalifornskej univerzity v San Diegu opísal nový polymér ako nanovlákno, ktoré je 2000-krát tenšie ako ľudský vlas a pozostáva z reťazca silikónových (kremíkových) atómov obklopených organickými molekulami. Keď na tento materiál svieti ultrafialové svetlo, materiál svetielkuje. Ale už aj malé množstvo výbušného TNT toto svetielkovanie eliminuje.
Vedci tvrdia, že materiál bude mimoriadne užitočný, pretože je stabilný na vzduchu aj vo vode. Nanovlákna sa napríklad môžu rozpustiť a nastriekať na papier, látku atď. Nové nanovlákna sú schopné registrovať stopy výbušnín dokonca aj vo vzduchu alebo vo vode, ktorá ich obklopuje, prípadne na odeve či rukách podozrivej osoby. Výsledok je známy prakticky okamžite, nie sú potrebné žiadne ďalšie laboratórne testy.
Členovia tímu taktiež predpovedajú využitie svojho vynálezu pri hľadaní nevybuchnutých bômb a mín z čias vojny, z ktorých môžu výbušné látky vytekať do zeme alebo do vody. Materiál sa už začína vyrábať a jeho vzorky testuje FBI a americké vojenské námorníctvo.
(BBC, Reuters)
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
a ARCHÍV