LONDÝN, BRATISLAVA. Niektoré z tých hypotéz sú úplne bláznivé, iným sa dá aspoň čiastočne veriť.
Hovoria, že veľká kamenná stavba Stonehenge slúžila ako miesto pradávnych rituálov, ale aj ako akési astronomické observatórium, dávny superpočítač či nebodaj spomienka na príchod mimozemšťanov.
Teraz však medzinárodný vedecký tím prišiel s oveľa jednoduchším a pravdepodobnejším vysvetlením. Celá oblasť bola považovaná za posvätnú najmenej päťsto rokov pred vztýčením známej megalitickej stavby. A slúžila na uctievanie slnka.
Dôležité jamy
Archeológovia z Birminghamu, Bradfordu a Viedne sa rozhodli preskúmať celú oblasť zapísanú v zozname svetového dedičstva. Pri niekoľkoročnom projekte používajú radary a röntgenové žiarenie.
Vďaka tomu objavili dve jamy, v ktorých sa v minulosti nachádzali veľké kamenné kvádre alebo drevené konštrukcie. Ešte dôležitejším než samotný objav sa však ukázalo ich umiestnenie.
Nachádzajú sa totiž na koncoch trojkilometrovej zvláštnej štruktúry Cursus, ktorá je najmenej o päťsto rokov staršia než kamenný Stonehenge. Ten má zhruba päťtisíc rokov.
„Toto je prvý raz, keď sme čosi podobné objavili v Stonehenge,“ hovorí pre Discovery News šéf projektu Vince Gaffney. „Ak sa zahľadíte od kameňa Heelstone, kameňa, ktorý stojí kúsok od vstupu do Stonehenge, zistíte, že jamy ukazujú na miesta, kde vychádza a zapadá slnko počas letného slnovratu.“
To podľa vedcov nie je náhoda. Naznačuje, že celé miesto bolo kľúčové pre starodávny kult uctievačov slnka, pričom naplánované je aj umiestnenie známej kamennej stavby.
Ďalšie nálezy?
„Aj keď sa myslelo, že práve Stonehenge je najdôležitejší monument v oblasti, nemal jediný a možno ani najdôležitejší rituálny účel,“ zdôrazňuje Gaffney.
Podľa archeológov mohlo byť podstatnejším miesto, kde ľudia umiestnili Heelstone. Počas slnovratu a na pravé poludnie sa z jeho pohľadu nachádzalo slnko nad stredom kamenného kruhu.
Stonehenge pritom ešte môže prekvapiť. Archeológovia plánujú preskúmať širšie okolie stavby.