Práca, hry, lákavý dizajn alebo odolnosť a mobilita – každý výrobok nemôže vyhovovať všetkým. Musíte si vedieť vybrať.
1. Veľkosť prispôsobte mobilite
Prvým krokom k výberu správneho notebooku je ur-čenie jeho veľkosti. Je rozdiel so sebou denne nosiť veľký prístroj s hmotnosťou štyri kilá alebo šikovný notebook o polovicu ľahší. Rovnako je nezmysel obmedzovať sa pri práci zbytočne malým modelom, ktorý aj tak neopustí teplo pracovne alebo obývacej izby.
Na jednoduchú prácu v teréne (ale i v škole) postačí akýkoľvek netbook, ktorý sa zmestí aj do priemernej dám- skej kabelky. Pre náročnejšiu prácu na cestách je vhodné siahnuť po 12- až 14-palcových modeloch. Tie si zachovávajú dobrú mobilitu a poskytujú vyššiu ergonómiu práce.
2. Rozlíšenie displeja je dôležité
Od použitého displeja sa odvíja efektivita práce. Veľmi malý displej s nízkym rozlíšením určite nie je vhodný na prácu, svoje miesto si však môže nájsť, ak používateľ nie je príliš náročný.
3. Dizajn verzus kvalita
Krásne farebné plasty plné kvietkovaných motívov - sen nejednej slečny, ktorý sa však môže rozplynúť po niekoľkých mesiacoch. Pevná konštrukcia a použitie odolných materiálov sa nepriaznivo odzrkadľuje na celkovej cene, no je dôležitým prvkom pri všetkých často prenášaných notebookoch. Tlaky vyvíjané pri nosení v taške alebo batohu môžu byť veľké a lacný plast skôr či neskôr povolí.
Profesionálne modely sú tvorené z pevných materiálov, majú odolnú konštrukciu a myslia aj na zamedzenie vstupu prachu a tekutín.
4. Čo zaváži pri ovládaní
Kvalitná klávesnica a presný touchpad to sú dôležité prvky na dosiahnutie vysokej ergonómie práce. Jednotlivé klávesy by mali byť dostatočne veľké a pri profesionálnych modeloch pokiaľ možno podsvietené. Hráči ocenia normálnu veľkosť smerových šípok a ľavej klávesy Shift. Touchpad by nemal byť zbytočne malý, podpora viacdotykových gest je nutnosťou.
5. Keď je potrebný výkon
Práca v kancelárskom balíku a surfovanie na internete, to nie je neprekonateľná úloha ani pre najpomalšie netbooky. Práca v náročnejších programoch, multimédiá a hry vyžadujú výkonu výrazne viac. V súčasnosti je štandardom dvojjadrový procesor s frekvenciou nad 2 GHz, štyri gigabajty operačnej pamäte a integrovaná grafická karta. Takto vybavený notebook zvládne väčšinu náročných činností, prehrá video vo vysokom rozlíšení a pri rozumnom nastavení detailov zvládne aj menej náročne hry.
Pre najnáročnejších používateľov sú určené štvorjadrové procesory Intel Core i7 a pre hráčov dedikované grafické karty AMD a NVIDIA.
6. Pevný disk alebo SSD?
Klasický pevný disk ponúka výrazne nižšiu cenu za jeden megabajt a je preto optimálnym riešením pre používateľov požadujúcich veľký úložný priestor. Dnes nie je výnimočné naraziť na cenovo dostupné modely notebookov s kapacitou disku 640 GB. Tu sa už vojde množstvo filmov, hudby a hier.
Naproti tomu SSD zaostáva práve v cene – väčšie kapacity sú niekoľkonásobne drahšie a preto sa v notebookoch objavujú 128, maximálne 256 GB modely. Ich výkon je však výrazne vyšší a odráža sa hlavne na reakciách systému. Navyše SSD disky sú bez mechanických častí a neprekážajú im otrasy.
Vedeli ste?
Vhodné rozlíšenie displeja
Pri notebooku ako náhrade za pracovný počítač je to jednoduché – čím väčší, tým lepší, optimálne s FullHD rozlíšením.
Dnes najbežnejšie používané rozlíšenie 1366×768 bodov môžeme pri pracovných modeloch akceptovať len do uhlopriečky 13,3 palca.
So zväčšovaním displeja musí priamo narastať aj rozlíšenie – prepínanie a posúvanie okien dokáže zbytočne zdržiavať od práce.
Ak je však notebook len prostriedkom na prístup k internetu a on-line komunikácii, tak vysoké rozlíšenie zbytočne zvyšuje jeho cenu.