BRATISLAVA. Orange a Telekom musia zaplatiť takmer 89 miliónov eur za predĺženie licencií, ktoré im umožňujú poskytovať hlasové služby.
Doterajší predseda Telekomunikačného úradu Ladislav Mikuš zamietol ich odvolania, ktorými namietali spôsob výpočtu poplatku aj údaje, z ktorých ich úrad rátal.
Môžu ísť na súd
Licenčný poplatok zodpovedá jednomesačným tržbám operátorov v roku 2016. Tie odhadoval sám teleúrad. Prečo má ísť o mesačné tržby, v rozhodnutí neodôvodnil.
Navyše vychádzal zo zlých údajov. Výnosy a počty zákazníkov v rozhodnutiach o predĺžení licencií sa totiž nezhodujú s auditovanými hospodárskymi výsledkami operátorov. „Za správnosť predložených údajov zodpovedajú operátori,“ tvrdí úrad.
((video))
Firmy rozhodnutia nekomentovali, úrad im ich doručil v pondelok. Zatiaľ teda nie je známe, či Orange a Telekom napadnú rozhodnutia na súde.
Jednoznačné zatiaľ nie je ani to, či Telekomunikačný úrad obdobné rozhodnutia mohol vydať. Jeho existenciu a rozhodnutia, ktoré vydal po 1. novembri, spochybňuje chyba v novom telekomunikačnom zákone. Ten totiž zrušil staršiu normu, ktorou bol úrad zriadený, no nevyriešil jeho právne nástupníctvo.
Máme regulačný úrad?
Ministerka spravodlivosti a šéfka Legislatívnej rady vlády Lucia Žitňanská (SDKÚ) naopak hovorí, že úrad môže fungovať. Pripúšťa však, že situácia nie je štandardná.
„Sme v situácii, ktorá sa občas v práve stáva a môžeme ju preklenúť len výkladom zákona,“ hovorí Žitňanská. Zákon podľa nej treba vykladať tak, že úrad pretrval.
„Pokiaľ máme dve možnosti, ktoré sú rovnako legitímne, treba použiť možnosť, ktorá je v súlade so zdravým rozumom.“
Upozorňuje, že situácia sa môže dostať aj pred súd. „Niekto, komu bude vyhovovať diskontinuita úradu a bude argumentovať, že úrad neexistuje, sa tak môže obrátiť na súd,“ hovorí ministerka spravodlivosti.