SME

Keď Darwin zmenil svet

Pred 152 rokmi vyšla kniha, ktorá predstavuje jednu z najvýznamnejších udalostí v dejinách ľudstva. Zväzok O pôvode druhov Charlesa Roberta Darwina predstavil svetu základy Evolučnej teórie.

Kalligram, 2006.Kalligram, 2006. (Zdroj: KALLIGRAM)

Bola to zvláštna doba. A v nej následne aj malá revolúcia. Prevládala náboženská dogma o stvorení sveta, spoločnosť bola silno obmedzená rasovými a spoločenskými predsudkami.

Zrazu však prišla kniha s hypotézou, ktorá hovorila o premenách alebo vývine jedného druhu na iný pomocou prirodzeného výberu (prežitie silnejšieho).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Táto kniha ukázala, že evolúcia zo spoločného predka je základným vedeckým vysvetlením pestrosti prírody, vyvolala debaty v celom západnom svete.

Svetu sa nepáčilo nielen Darwinove napádanie kreativistickej náboženskej dogmy, ale aj jeho tvrdenie, že človek sa vyvinul z primátov. Darwinovi oponenti preto tohto vedca často výsmešne zobrazovali ako čiastočnú opicu.

SkryťVypnúť reklamu

Otvorený rasizmus

V devätnástom storočí, v čase vrcholenia imperialistických aktivít západných mocností, panoval v spoločnosti konsenzus, ktorý dnešný moderný človek vníma ako elitársky a rasistický.

Tento fakt ovplyvňoval bohužiaľ aj myslenie tak progresívnych ľudí, medzi ktorých patril napríklad Darwin.

Mnohí čitatelia si zo školy určite pamätajú grafy symbolizujúce vývin človeka z primátov, na začiatku ktorého je opica chodiaca po štyroch končatinách a na konci vzpriamený človek.

V rámci rasových predsudkov a stereotypov 19. storočia však tieto grafy ako predposledný vývojový článok zobrazovali ryšavého ľudského predka, ktorý sa vyvinul z ešte menej vyvinutého predka s čiernou farbou pokožky.

Paradoxne, dobový stereotyp človeka s ryšavými vlasmi označoval ľudí pochádzajúcich z Írska, alebo Škótska, čo posúvalo už aj národnú identitu na úroveň rasy.

SkryťVypnúť reklamu

Technologická a vojenská dominancia západných mocností totiž živila mylné myšlienky o privilegovanej bielej rase, o ktorej sa aj napriek jeho odporu voči otrokárstvu aj sám Darwin vyjadroval ako o „vyvinutejšej“.

Vedec sa domnieval, že napríklad africkí domorodci boli iba akýmsi medzičlánkom stupňa vývoja medzi človekom a primátmi.

Niektoré tvrdenia, že silnejší druh prežije, ako aj jeho delenie ľudských rás na vyšší a nižší stupeň vývoja zhrnuté pod názvom „sociálny darwinizmus“, neskôr okrem Britov zneužíval aj Hitlerov nacistický režim v rámci ich rasovo-diskriminačnej propagandy.

Eugenika

Moderná veda dokázala, že v tomto bode sa Darwin mýlil, pretože nerozpoznal rozdiel medzi technologickým vývojom spoločnosti a biologickým vývojom jednotlivca..

SkryťVypnúť reklamu

Pre úplnosť však treba podotknúť, že tento negatívny aspekt evolučnej teórie bol poznamenaný ďalším vedným odborom zvaným eugenika, ktorý v 19. storočí po prvýkrát predstavil svetu Darwinov príbuzný, britský vedec Sir Francis Galton.

Niektorí vedci boli ešte v devätnástom storočí presvedčení, že existujú aj zločinecké, alebo robotnícke rasy. Táto teória mala okrem nacistického Nemecka svoje obete žiaľ napríklad aj v USA, kde v období medzi rokmi 1902 – 1964, ako „nositeľov defektných dedičných znakov“ nedobrovoľne sterilizovali desaťtisíce epileptikov, mentálne postihnutých, ako aj väzňov.

Pohľad naspäť

Samozrejme, z pohľadu dnešného spoločensky a sociálne civilizovaného človeka sa ľahko kritizujú viac ako 150 rokov staré a svojou dobou poznačené názory.

SkryťVypnúť reklamu

Darwinowa evolučná teória bola dôležitým krokom v sociálno-spoločenskej evolúcii spoločnosti tak, ako ním bolo neskôr aj feministické hnutie za emancipáciu žien, ktoré zase vo svojom rannom období nebralo do úvahy napríklad práva homosexuálov.

Azda by stálo za zamyslenie, že ako sa budú na dnešné pokrokové názory pozerať študenti sociálnych vied o ďalších 150 rokov.

Autor: Juraj Benda

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 580
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 049
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 825
  5. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 592
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 591
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 087
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 155
SkryťZatvoriť reklamu