SME

Európa našla stratenú vesmírnu sondu

Veľká európska anténa obnovila kontakt s ruskou sondou Phobos­-Grunt. Tá poslala prvé údaje.

Sonda k mesiacu Phobos mala Rusov vrátiť k medziplanetárnym letom.Sonda k mesiacu Phobos mala Rusov vrátiť k medziplanetárnym letom. (Zdroj: ROSKOSMOS)

PERTH, BRATISLAVA. Máme kontakt! Tak nejako mohla v utorok vo večerných hodinách nášho času vyzerať situácia v austrálskom Perthe.

Vďaka veľkému rádioteleskopu sa Európskej kozmickej agentúre (ESA) podarilo po týždňoch spojiť so stratenou ruskou sondou Phobos-Grunt.

Misia k Marsu a jeho mesiacu Phobos zlyhala krátko po štarte a vesmírna sonda uviazla kdesi na obežnej dráhe Zeme.

Objavili sondu

Misia Phobos-Grunt je jedným z najambicióznejších ruských vesmírnych projektov za posledné desaťročia. Krajina chcela poslať svoju sondu na drobný Marsov mesiac Phobos, kde by pristála, odobrala vzorky pôdy a potom sa s nimi vrátila späť na Zem.

info
Fakty
Stratená sonda

Phobos-Grunt odštartovala z kazašského Bajkonuru 8. novembra.

Vyletela na obežnú dráhu Zeme.

Tam s ňou stratili kontakt, nezapálili sa motory, ktoré ju mali nasmerovať k Marsu.

Teraz sa podarilo so sondou spojiť a poslala prvé dáta.

Riskantný plán však zlyhal krátko po štarte. Phobos-Grunt sa síce úspešne dostala na orbitu našej planéty, tam sa však nenaštartovali motory, ktoré mali sondu nasmerovať k červenej planéte. Navyše, ruskí vedci s misiou stratili kontakt.

Vtedy sa ponúkli Európania i americká NASA, že so záchrannou akciou pomôžu.

„Podarilo sa nám naše vysielanie k sonde a príkazy, ktoré sme jej poslali, zapli vysielač na jej palube,“ hovorí pre BBC Klaus-Jürgen Schulz, šéf divízie pozemných systémov v ESA.

„Potom sme zachytili signál, ktorý sa nám vrátil do našej veľkej antény.“ Podľa technikov išlo o telemetrické údaje.

V Perthe však museli odborníci svoju pätnásťmetrovú anténu najskôr upraviť.

Rozšírili svoje vysielanie, aby dokázali zachytiť sondu na jej neistej obežnej dráhe, zároveň signál upravili tak, aby si sonda myslela, že ho prijíma neďaleko Marsu.

Málo času

Len v utorok ruská kozmická agentúra Roskosmos pripustila, že o misiu za viac ako 160 miliónov dolárov prišla. Vďaka obnovenému kontaktu s vesmírnym zariadením sa tak znovu objavila šanca, že by sa misia ešte dala zachrániť.

Táto možnosť však pre možno zamrznuté palivo na palube sondy príliš pravdepodobná nie je. Navyše, inžinieri majú relatívne krátky čas - predpokladá sa, že Phobos-Grunt by sa mala niekedy medzi polovicou decembra a polovicou februára zrútiť do atmosféry Zeme.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu