Slovenská nukleárna spoločnosť(SNUS) - Atómy na Slovensku
Autor: kolektív autorov spomedzi členov SNUS, rok vydania : 2007, vydavateľstvo: Slovenská nukleárna spoločnosť
Plus: Fotografie. Množstvo nečakaných informácii v kvalitnej väzbe. Rozsiahly prehľad problematiky.
Mínus: Gramatické chyby.
Kniha pojednáva o histórii a vývoji atómovej energie vo svete ale aj na Slovensku, či okrajovo v Československu.
V úvodnej kapitole je popísaná história „atómu", ktorá napreduje takmer raketovým tempom od 18. storočia až po súčasnosť s atómovými elektrárňami, pričom sa orientuje predovšetkým na významné objavy a osobnosti atómovej energie.
Podrobne opisuje „atómové okolnosti" známeho Projektu Manhattan, skúšky prvých atómových bômb na svete alebo aj vývoj v ZSSR a stavby prvých jadrových elektrární.
Venuje sa aj výskumu hlavne vo východnej časti Európy, kam patrili aj uránové bane v Jáchymove a export do ZSSR.
Neskôr sa dostáva k problematike začiatkov jadrových elektrární a ich rozšírenia do celého sveta ,vzniku MAAE - Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (po angl. IAEA- International Atomic Energy Agency) a na záver kapitoly nám chronologicky popisuje posledné momenty havárie v Černobyle.
Plynulo prechádza históriou atómov v slovenskom vysokom školstve z obdobia pred 2. svetovou vojnou a v nasledujúcej kapitole aj po 2. svetovej vojne, zdravotníctva a dosahu na liečebný proces mnohých nádorových ochorení a Cyklotrónovému centru SR, cez rádioekológiu až k jadrovej energetike, ktorej je venovaný širší priestor a zaujímavo popísaná (r)evolúcia československého a neskôr i slovenského jadrového priemyslu a energetiky.
Na konci väčšiny kapitol sa nachádzajú osobné spomienky ľudí, ktorí sa podieľali na evolúcii jadra hlavne v Československu, čo príjemne oživuje faktickosť textu.
V závere poteší rozsiahla obrazová galéria fotografií a chronologicky usporiadané dejiny jadra.
Kniha s vyše 250 stranami obsahu je nabitá fotografiami jadrových zariadení a portrétmi osobností, plná nečakaných informácií v kvalitnej väzbe. Text knihy je dobre čitateľný, s dobrou štylizáciou, avšak malým mínusom sa môžu zdať nie ojedinelé gramatické chyby v texte.
Autor: Filip Holub