Marcus Chown: Kvantová teorie nikoho nezabije (Kniha Zlín, rok 2010)
Marcus Chown: Musíme si promluvit o Kelvinovi (Kniha Zlín, rok 2010)
Plus: Vysvetľujú zložité veci jednoduchým spôsobom. Nie je tam matematika.
Mínus: Nie je tam matematika.
Mňa osobne v súčasnej dobe, kedy je nesmierne ťažké sledovať vývoj vedy a moderných technológií vo viacerých oblastiach, nech sú akokoľvek príťažlivé, padne vhod, ak sa nájde niekto, kto tie najzaujímavejšie poznatky zhrnie do jednej knižky.
A to hlavne pútavou formou.
Veda sa dnes veľmi ťažko robí štýlom, že sa niekto postaví pred dav ľudí a bije sa do pŕs so slovami „ja som (napr.) matematik!". Veda v súčasnej dobe nabrala mohutné interdisciplinárne rozmery.
Nepochybne najväčším úspechom súčasnej doby sú mohutné urýchľovače častíc. Aj vďaka nim je teoretická časticová fyzika a astrofyzika v popredí u laickej verejnosti.
Čítal som knihy od ďalších špičkových vedcov-popularizátorov, ako Richard Feynman alebo pán Hawking, ale ani jedna mi neprišla natoľko pútavá a tiež zrozumiteľná, ako knihy od Marcusa Chowna: Kvantová teorie nikoho nezabije a Musíme si promluvit o Kelvinovi sú diela, od ktorých sa človek ťažko odtrhne aj napriek skutočnosti, že niektoré fakty v nich sú mu už známe.
Niektoré ťažšie pochopiteľné veci, ktoré sa opisujú komplikovanými matematickými funkciami, sú vysvetlené veľmi polopatisticky, pričom vždy autor uvádza nejaké prirovnanie z bežného života - BEZ použitia matematiky, pokiaľ z nej má niekto stres.
Týmto knižkám sa u nás nedostalo takej reklamy, ako napr. Stručnej histórii času, ale už len fakt, že bola preložená do mnohých jazykov svedčí o jej kvalite.
Chcete, aby si aj váš názor prečítali stovky čitateľov? Napíšte recenziu na knižku o vede a pošlite nám ju na veda@sme.sk.
Autor: Tomáš Bertók