SME

Men of War: Vietnam - zelené peklo

Niektoré nápady, hoc na prvý pohľad vyzerajú až vražedne príťažlivo, nemajú šancu uspieť. A niektoré sú zelené, až príliš zelené.

Niektoré nápady, hoc na prvý pohľad vyzerajú až vražedne príťažlivo, nemajú šancu uspieť. Digital Mind Soft ukázali, že strategické hry robiť vedia a posledný datadisk Assault Squad k nekonečnej sérii Men of War patril k tomu lepšiemu zo strategického žánru. Ale o tom sme sa vás snažili presvedčiť v našej recenzii. Horšie však je, že si ruskí vývojári (tentoraz priamo z mamutieho kolosu 1C) zaumienili vytvoriť niečo podobné Company of Heroes a aby to nebolo málo, zvolili si menej používaný, no zároveň atraktívny Vietnam. Zlý výber.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Engine ostal totožný, interface ostal rovnaký taktiež i s ovládaním, takže hoci hra vyzerá celkom k svetu a kamerou si rotujete a otáčate ju sem a tam, často sa v tom ani besná sviňa nevyzná. Kopec aktívnych tlačidiel, menu v spodnej časti obrazovky môže kdekoho zmiasť, a to ak ešte netušíte, že každý panák má meno a vy ho môžete ovládať zvlášť, pekne sa mu hrabať v inventári ako v RPG, voliť mu zbraň, obhliadať mŕtvoly a braň po nich všetko možné. A mnoho ďalšieho. Pokojne sa môžete začať pohrávať s myšlienkou, ako to preboha budete všetko stíhať. No nijako, pretože Vietnam sa mierne odklonil od myšlienky postupného získavania územia, nakupovania jednotiek a podobných taktických laskominiek. Miesto toho tu máme základné prvky po starom, ale všetko je zabalené do príbehu, takže nových panákov vám nikto do misie neprinesie a musíte si vystačiť s tým, čo máte na začiatku.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky screenshoty nájdete v galérii hry

To by ešte také zlé nebolo, hoci tento spôsob vedenia už začína vyslovene škrípať. Fungovalo to napríklad v Dawn of War II a všetci boli vyškerení od ucha k uchu. Lenže... tu to jednoducho nie je zábavné, ale skôr únavné, nudné a frustrujúce. Okom ešte môžeme hodiť po sérii Commandos (hlavne prvé dva diely), že čosi také by mohol byť aj tento Vietnam. Mohol, hru si znovu spustíte, a to len preto, aby ste zistili, že nie je. Dôvodom je spomínaný mikromanažment, kedy sa o jednotky musíte starať ako o sopľavé deti. Panáka musíte chytiť, niekam ho poslať a najlepšie tak, aby mu niekto nespravil bezplatnú lobotómiu. Označenie viacerých vojakov a ich vyslanie na cestu hustou džungľou nefunguje, pretože je obrovská šanca, že to niekto schytá. Ovládať každého zvlášť je otravné a náročné. S týmto interfaceom a stupídnym systémom “ľavým tlačidlom vykonávam všetko s jednotkou a pravým... no tak pravým ju odznačím a ostatné akcie vidíš na krásnom paneli” sa baviť nebudete.

SkryťVypnúť reklamu

Osvedčená metóda? Vybrať si jedného panáka, spraviť z neho hrdinu a pekne ho vodiť všade za ručičku. To by však bolo všetko ešte hrateľné, nebyť skromného faktu, že samotné prostredie robí z hry peklo. Isto, isto, vo Vietname to nebola žiadna malina, ale hráč je fackaný okamžite. A neustále. A silno. Takže po niekoľkých sekundách hry, kedy si označíte panáčikov, pohrajkáte sa s kamerou, prídu nepriatelia a pošlú vás domov. V truhlách. Nestihnete zareagovať, dokonca ani vysloviť ľubozvučné “čo do pekliska jedného horúceho sa to tu deje?” a ste v... v menu s výberom misií. Tých je mimochodom desať, päť za každú stranu, čiže vietnamskú armádu a hnusných, zákerných kapitalistov. Stačí to, neľakajte sa nízkeho počtu. Vrátime sa k prvým sekundám hry. Ukryjete teda svojich kamarátov za najbližšiu skalu, nenecháte sa prekvapiť prichádzajúcou hliadkou. Teda až potom, ako vám granáty roztrhajú polovicu tímu (čiže dvoch členov) a dvaja verní vám ostanú na krku. Nevadí, bude to mať aspoň grády. Potom priletí nepriateľská helikoptéra a pošle ich raketami za zosnulými kamarátmi do vojenského nebíčka. Pozeráte nechápavo na obrazovku, čo preboha robíte zle a či tu vôbec bude tutorial. Obrazovka s výberom misií vám napovie, že asi všetko a žiadna výuka sa nekoná.

SkryťVypnúť reklamu

Precízne plánovanie je pravidelne striedané s ukladaním pozície, pretože smrť číha všade. Povedzme, že dvaja panáčikovia vám ostanú aj po zlikvidovaní menšieho tábora amerických bojovníkov, no to nie je všetko - musíte sa dostať do väčšieho, kde sú desiatky nepriateľov a každý z nich má zrak predátora a postreh banského koňa. Je ich mnoho a ak sa vám bude cnieť za nejakou väčšou výzvou, príde helikoptéra (cca každú minútu-dve), ktorá takmer vždy vie, kde ležíte a pokropí vás olovom. Frustrujúce okamihy však len začínajú, pretože nezmyselne nastavená obtiažnosť je pre hráča zbytočne dvíhaná i samotným prostredím.

Vietnamská džungľa je fajn. Na pohľadniciach, vo filmoch a možno aj v hrách, no určite nie strategických hrách. Vidíte totiž jedno veľké nič. Jedno veľké zelené nič. Vaši borci majú okolo seba kurzor označenia. Zelenej farby. Krúžite kamerou, približujete a podľa mapy sa snažíte nájsť nepriateľa, pretože tam svieti červená bodka. Nedá sa, zúfalstvo v priamo prenose. Podarí sa vám to tak, že kurzorom beháte po pixeloch a ak sa zmení z obyčajného na zameriavač, máte tú poctivo ukrytého nepriateľa. Potom kliknete na nepriateľa, váš panák sa začne plaziť k svojmu cieľu, no program si práve zmyslel, že vás sniper zbadal (a to ani vy neviete, kde máte vlastne panáka, vidíte len modrú bodku na minimape) a prásk, ste v prásk a chcete s tým prásk.

SkryťVypnúť reklamu

Snažíte sa pristúpiť na drsné pravidlá hry, no nejde to. Hrateľnosť sa úboho okreše na to, aby ste s jedným panákom postupovali pomaly, potichu a postupne ničili červené bodky na minimape. Zábava to teda nie je a navyše sa hra ukrutne dlho nahráva. Engine hry je nadpriemerný, takže to všetko vyzerá celkom príjemne, hoc tiene sú mierne zubaté, no prepracované stromy a vlniace sa rastliny po prechode vojakom skrz ne sú vám na dve veci, ak sa v hre nevyznáte, neorientujete, nedokážete presne určiť svoju polohu a nepriateľskú. V skutočnosti to tak byť mohlo, avšak hra má byť zábavná a nie frustrujúca a otravná. Ak sa i napriek tomu rozhodnete to skúsiť, máte o zábavu na niekoľko desiatok hodín postarané. Dokonca tu nájdete aj kooperatívny režim. Len si vypnite mikrofóny. Tak otrasný dabing s ruským prízvukom museli robiť samotní programátori, inak si to vysvetliť nedokážeme.

SkryťVypnúť reklamu

Je to zelené, neprehľadné a odohráva sa to v reálnom čase. Čiže často nič nevidíte, nestíhate. Vždy je možné vybrať panáka a ísť s ním pekne po cestičke, vypiskovať si nejaký ten odrhovák, no index nápadnosti v tom prípade dosahuje maximálne hodnoty. A ten červený zameriavač na uniforme vojaka neveští skutočne nič dobré, ale to sa nemusíte báť, nestihnete ani zareagovať a už je koniec. To je problém Men of War: Vietnam. Postupovať systémom pokus-omyl a nebaviť sa u toho - to nie je najlepšia vizitka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Vedci sa zamerali na pohlavné chromozómy.


a 1 ďalší
Vytvorenie návyku môže trvať viac ako dva mesiace.

Na automatizovanú činnosť si počkáte.


1
Pod Yellowstonom zrejme cirkuluje hélium, pri ktorého ťažbe by nevznikali emisie. Našli ďalšie dve podobné miesta.

Hélium nedokážeme vyrobiť. Vzniká pri rádioaktívnom rozpade.


2
Ilustračná fotografia.

Vyblednutie neznamená, že koral odumrel.


a 1 ďalší

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 261
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 5 391
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 010
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 182
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 937
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 573
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 020
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 666
SkryťZatvoriť reklamu