Pôvodný agentúrny text sme nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. „Sedemmiliardtý obyvateľ zemegule sa narodil v meste Petropavlovsk-Kamčatskij na ruskom Ďalekom východe v tamojšej pôrodnici N1,“ hovoria tlačové agentúry.
Mamička slávnostne dostala kľúče od nového bytu, aj certifikát k míľniku. Médiá a politici boli spokojní. Určiť pritom sedemmiliardtého človeka na našej planéte nie je možné. Odborníci zdôrazňujú, že štatistickými metódami sa to jednoducho nedá.
Úrady a média
Pred 2000 rokmi žilo na Zemi asi 300 miliónov ľudí. V roku 1804 tento počet dosiahol jednu miliardu. Populácia na planéte však začala rýchlo narastať až po druhej svetovej vojne. A spolu s nárastom a rátaním obyvateľov sa začalo hovoriť aj o jubilejných deťoch.
„Každých pár rokov médiá a úrady predvedú rovnaký rituál,“ píše Charles Seife pre magazín Scientific American. „Pritom experti v Census Bureau rátajú populáciu neustále. Sú celkom dobrí v tom, že vedia povedať, kedy sa zhruba narodí napríklad šesťmiliardté dieťa. Vedia to však povedať nanajvýš s presnosťou na hodiny.“
Populácia na svete pritom nerastie lineárne. Dochádza k veľkým fluktuáciám, ľudia jednoducho umierajú a rodia sa.
Štatistickými metódami nie je možné predpovedať, kedy a kde sa narodí presne to „miliardové dieťa“. „Nepresnosti v meraniach sú jednoducho príliš veľké,“ píše Seife.
Nik nevie, kde
Aj v prípade sedemmiliardtého človeka na planéte sa nedá zistiť, či jeho číslo nie je sedem miliárd plus-mínus niekoľko tisícok. Napriek tomu budeme mať dnes niekoľko kandidátov na „míľnik“.
Okrem Ruska napríklad začali oslavovať aj Filipíny, ktoré rovnako hovoria „o tom“ dieťati. Pred pár dňami pritom vedeli experti len predpovedať, že s veľkou pravdepodobnosťou sa jubilejné dieťa narodí niekde v Afrike alebo Indii. A to je zrejme najpresnejší možný odhad.