BRATISLAVA. Príchod štvrtého mobilného operátora na náš trh sa môže skomplikovať. Budovanie vlastnej siete ho totiž môže po zmene sadzobníka poplatkov za využívanie frekvencií vyjsť draho.
Dnes závisí poplatok, ktorý operátori ročne platia za pridelené frekvencie, od počtu základňových staníc šíriacich signál. Telekomunikačné firmy tak platia podľa frekvencií, ktoré reálne využívajú. Pridelené ich však majú pre celé Slovensko.
Dvaja ušetria, tretí stratí
Telekomunikačný úrad chce sadzobník poplatkov zmeniť. „Podľa návrhu už nebudeme platiť za stanice, ale za objem pridelených frekvencií,“ povedal pre SME hovorca Telekomu Andrej Gargulák.
Operátori majú podľa návrhu úradu platiť za všetky pridelené kmitočty, bez ohľadu na to, či ich využívajú na celom území Slovenska, alebo len v Bratislave.
Tento návrh mimoriadne znevýhodňuje nových operátorov.
René Parák, Telefónica O2 Slovakia
Orange aj Telekom na tejto zmene ušetria, majú totiž vybudovanú hustú sieť základňových staníc. Orange, ktorý dnes platí ročne za vysielače vyše štyri milióny eur, by mohol usporiť až milión eur, Telekom asi 900-tisíc eur.
Telefónica, naopak, zaplatí asi o 400-tisíc eur viac. Na území Slovenska totiž nemá toľko základňových staníc ako Orange a Telekom.
Návrh kritizujú všetci
Ešte horšie môže dopadnúť štvrtý operátor, ktorého chce teleúrad vyberať budúci rok. Pri zvažovaní vstupu bude musieť totiž rátať s nákladmi na sieť, ktoré ani jedna zo súčasných firiem nemala.
„Toto opatrenie je kontraproduktívne a mimoriadne znevýhodňuje nových operátorov,“ tvrdí René Parák zo spoločnosti Telefónica O2.
Návrh Telekomunikačného úradu však kritizujú aj Orange a Telekom. Hoci teraz môžu na zmenách ušetriť, neskôr môžu výrazne stratiť.
Ak získajú frekvencie pre siete štvrtej generácie, bude budovanie novej siete podľa nových pravidiel nákladné. „Dúfame, že úrad zohľadní aj možnosť primeraného zvýhodňovania sietí v štádiách výstavby,“ povedal Gargulák.
Zmysluplné riešenie?
Zmenami v poplatkoch sa úrad snaží vyrovnať svoj rozpočet, píše to v dôvodovej správe k novému sadzobníku. „Je to návrh v pripomienkovom konaní,“ reagoval na otázky hovorca Roman Vavro.
Európska komisia hovorí, že regulačné úrady majú od operátorov inkasovať najviac toľko, koľko potrebujú na správu frekvenčného spektra.
Náš úrad vlani zinkasoval 17 miliónov eur, jeho výdavky boli asi 5 miliónov eur. Úrad odhaduje, že novým cenníkom stratí ročne asi 2,5 milióna eur. „Keď sa mu príjmy znížia na 14 miliónov eur, čo tým dosiahne?“ pýta sa bývalý šéf úradu Branislav Máčaj.
Kritiku operátorov vie podľa Máčaja objektívne posúdiť len úrad. „Na vyhodnotenie zmien je potrebné poznať detaily, ktoré sú známe len operátorom a úradu,“ dodal.