BRATISLAVA. Už o niekoľko mesiacov by sa mohol rozšíriť počet televíznych staníc, ktoré možno sledovať cez klasickú anténu.
Štát totiž ponúkol vo výberom konaní celoslovenské frekvencie na šírenie nového súboru digitálnych staníc. Nový balík by mohol podľa Mediálne.sk priniesť aj prémiové programy či stanice v HD rozlíšení.
Dnes prevádzkuje tri balíky digitálnych programov spoločnosť Towercom, ktorú Telekomunikačný úrad vybral predvlani.
Dodnes však existujú pochybnosti o férovosti výberového konania, ktoré bolo podľa bývalého šéfa úradu Branislava Máčaja ušité na mieru Towercomu.
Teleúrad si dal repete
Záujemcovia o frekvencie sa môžu hlásiť do 21. novembra. Opakuje sa však situácia z roku 2009, keď boli kritériá výberového konania ideálne pre firmu Towercom.
Každá ponuka môže získať spolu 2700 bodov. Najviac, až šesťsto, môžu úradníci prideliť za plánované pokrytie pri spustení prevádzky. Úrad pritom nepíše, kedy sa má s vysielaním začať. Najvyššie hodnotenie tak získa záujemca, ktorý sľúbi štart najskôr a s najväčším pokrytím.
To môže využiť Towercom. „Oni len na existujúce vysielače nahodia nové technológie a šmahom ruky majú 80-percentné pokrytie,“ vraví Máčaj, ktorý dnes riadi vládnu dátovú agentúru.
Aj ďalšia časť výberových podmienok dáva tušiť, ako budú úradníci ponuky hodnotiť. Päťsto bodov môže získať prevádzkový projekt. Záujemca k nemu môže dobrovoľne priložiť zoznam krajín, kde už digitálny signál šíri.
Máčaj: Toto je drzosť
Bývalého šéfa úradu Máčaja podmienky zaskočili. „Toto je od úradu neskutočná drzosť.“ Kritériá výberového konania považuje za ohybné.
„Umožňujú dať maximum bodov tomu, komu si úrad zmyslí, že ich dá,“ hovorí.
Towercom podľa neho zvýhodňuje aj možnosť doložiť vlastníctvo k vysielačom. „To je kritérium, ktoré dnes u nás spĺňajú len oni.“
Úradníci budú hodnotiť aj výšku poplatku za balík frekvencií, najmenej má ísť o 500-tisíc eur. „Výšku sme stanovili tak, aby nespôsobila nezáujem možných uchádzačov,“ tvrdí úrad.
Predvlani zaplatil Towercom za obdobné kmitočty dva milióny eur.
Lepšia kontrola?
Úrad v kritériách žiada, aby akciovky priložili zoznam vlastníkov, ktorí majú viac ako päťpercentný balík akcií. Majitelia spoločnosti Towercom tak opäť ostanú ukrytí.
Oficiálnym vlastníkom je britská firma Hampden, v kuloároch sa hovorí o skupine J&T. Towercom aj J&T to popierajú.
Dôvodom môže byť fakt, že J&T vlastní televíziu Joj. Zákon hovorí, že prevádzkovateľ vysielania nesmie byť prepojený s vysielateľom.
Kritika predvlaňajšieho tendra stála Máčaja stoličku, čo sa nepáčilo Bruselu. Vláda Roberta Fica (Smer) potom do čela teleúradu poslala Ladislava Mikuša. Ten sa podpísal pod predvlaňajší výber Towercomu aj pod sporné podmienky nového tendra.
Teleúrad pritom mohol žiadať, aby záujemcovia „identifikovali konečného užívateľa výhod“, čo by mohlo odhaliť majiteľov schránkových firiem.
Ide o právnu úpravu, ktorá je v protiteroristickom zákone a využila ju aj šéfka justície Lucia Žitňanská (SDKÚ) pri tvorbe východísk nového zákona o verejnom obstarávaní.