SME

Slovensko má vedcov zo svetovej špičky

Na Slovensku máme desiatky nadpriemerných vedcov. Špičkovým tímom však chýbajú mladí ľudia.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - WIKIMEDIA)

Na Slovensku máme nadpriemerných vedcov. Špičkovým tímom však chýbajú mladí ľudia.

BRATISLAVA. Z 1 800 vedcov, ktorí pracujú v Slovenskej akadémii vied (SAV), patrí 160 k svetovej špičke. Tvrdí to Akademická rankingová a ratingová agentúra (ARRA).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z hodnotenia, ktoré pripravovala deväť mesiacov vyplýva, že v SAV pracuje 22 špičkových vedeckých tímov so 160 pracovníkmi, najmä v oblasti fyziky, molekulárnej biológie a matematiky.

"Sú nielen porovnateľné so svetovou špičkou, ale mnohé z nich tvoria svetovú špičku," povedal na tlačovej konferencii Ferdinand Devínsky z ARRA. Ďalších 17 tímov SAV s celkovo 150 pracovníkmi má v porovnaní so svetom nadpriemerné výsledky.

SkryťVypnúť reklamu

Najlepšie tímy SAV

Chýbajú mladí

ARRA však upozorňuje, že aj keď sú vedci v posledných desiatich rokoch úspešní, tímom chýbajú mladí ľudia.

"Keď si pozriete, že ťahúne majú 60 alebo 62 rokov, tak perspektíva o 10 rokov bude aká, keď tam nemajú žiadnych mladých? Sú výborní, pokiaľ tam budú títo ľudia, ale jedného dňa odídu a výsledok bude taký, že tam za nimi zostane vákuum," konštatoval Devínsky.

Podľa Miroslava Medveďa z ARRA sa to týka asi tretiny z 22 špičkových tímov v SAV. Ak chcú byť v nasledujúcich rokoch perspektívni, potrebujú mladých. "V mnohých tímoch chýbajú doktorandi, lebo ich ťahajú dole, keďže nemajú toľko publikácií," nazdáva sa Devínsky. Výchovu nasledovníkov však považuje za kľúčovú.

Predseda SAV Jaromír Pastorek hovorí, že tímy, pri ktorých ARRA dala výkričník, by mohli pracovať ešte desať rokov.

SkryťVypnúť reklamu

"Doktorandské štúdium trvá tri-štyri roky, takže to nie je až také katastrofálne," argumentuje Pastorek. Podľa jeho slov pracuje v SAV z 1 800 vedeckých pracovníkov asi 500 doktorandov. "Je to málo, ale keďže na doktorandov nedostávame žiadne financie z ministerstva školstva, platíme si ich z vlastného rozpočtu," tvrdí Pastorek.

Medzinárodné ukazovatele

SAV si dala vypracovať analýzu od ARRA, pretože potrebovala nezávisle ohodnotiť prácu vedeckých tímov.

"Tieto výsledky sa dajú použiť na to, aby sme hľadali k týmto tímom adekvátnych partnerov na slovenských univerzitách," poznamenal Pastorek.

ARRA sledovala 1 800 tvorivých pracovníkov SAV. Identifikovala 22 špičkových tímov (160 pracovníkov) a 17 nadpriemerných tímov (150 pracovníkov).

SkryťVypnúť reklamu

"Myslím si, že to nie je zlý výsledok," uviedol Devínsky. Do žiadneho tímu nepatrí 870 vedcov. "Najmä v spoločenských a humanitných vedách publikujú sami, individuálne," vysvetľuje Devínsky.

ARRA hodnotila vedcov podľa medzinárodných ukazovateľov - počet publikácií, citácií, prác a podobne. Tvrdí, že výsledky našich vedcov v SAV za posledných 10 rokov porovnávala s top 35 univerzitami z najvýznamnejších svetových rankingov (ARWU, QS, Times HE).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


3
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu