SME

Internetové obchody lámu hranice

Za rovnaký tovar zaplatíte v rôznych krajinách odlišnú sumu. Výrobcovia strategicky budujú predajné kanály tak, aby z každého trhu vyžmýkali maximum peňazí.

(Zdroj: Stock.XCHNG)

Trhy oddeľujú odlišnými garanciami, servisnou politikou a spotrebným materiálom. Internetoví obchodníci ich však s radosťou obchádzajú.

Ak internetový predajca ponúka elektroniku o pätinu lacnejšie ako je zvykom a náradie či bytové doplnky o 40 percent lacnejšie ako značková predajňa, nemusí sa za tým skrývať žiadny podfuk. Ak si pozriete údaje o prevádzkovateľovi internetového obchodu, zistíte že sídli vo Francúzsku či v Británii. Pri predaji však musí dodržiavať pravidlá, ktoré sú platné pre náš trh. Musí zaistiť možnosť vrátenia tovaru do 7 pracovných dní od jeho prevzatia, či záručný servis počas 24 mesiacov od kúpy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kúpa tovaru od takéhoto obchodníka je však zväčša spájaná s vyššími nákladmi na doručenie a dlhšími čakacími lehotami. Aj keď predajca na stránke tvrdí že tovar je na sklade, distribučná pobočka na Slovensku naskladňuje z cudziny tovar raz za 7 až 14 dní a následne ho rozosiela zákazníkom. Počítajte so zdržaním.

Elektronické tržnice sú otvorené aj pre vás

Ak pre vás cudzí jazyk nie je bariérou a máte k účtu vystavenú platobnú kartu, ktorú možno použiť pre internetové platby, zaujať vás môžu aj tovary v elektronických tržniciach eBay.com a Amazon.com. Po registrácii v nich nájdete ponuky nových i použitých tovarov z rôznych krajín, kde vám viac ako cena napovie hodnotenie predajcu. Zakúpiť tam možno takmer všetko, náklady na doručenie sú však zvyčajne vyššie ako pri zahraničných obchodníkoch na našom domácom trhu.

SkryťVypnúť reklamu

Výhodou je, že sa prepracujete k tovaru, ktorý iní obchodníci neponúkajú. Hoci i priamo v krajine jeho výroby. Ponuka je široká - od zberateľských rarít, cez nepotrebné haraburdie z domácností, až po elektroniku a tovar každodennej spotreby. Čím dlhšie sa prehrabávate ponukou, tým lepší prehľad získavate o skutočných cenách tovarov, ktoré sú na našom trhu neprimerane drahé. Vždy sledujte možnosť doručenia na Slovensko a náklady s tým spojené.

Ázia láka najviac

Čína, Hong Kong, Taiwan a Singapúr sa topia v lacnej elektronike, oblečení a všakovakých hračkách, ktorých ceny v internetových obchodoch vyrážajú dych. Výhodou je, že predajcovia sú priamym sprostredkovateľom medzi výrobcom a zákazníkom. Kým niektorí zasielajú do celého sveta tovar bez akýchkoľvek poplatkov za doručenie, iní majú jednotnú tarifu vo výške 1 až 4 dolárov. Ak niekedy navštívte obchody ako dealextreme.com, shop.brando.com, či desiatky iných, budete príjemne prekvapení.

SkryťVypnúť reklamu

Tovar z cudziny môže stáť viac, ako ste plánovali

Ak cez internet nakupujtete v USA alebo Ázii, môže sa stať že za kúpený tovar zaplatíte viac, ako ste plánovali. Všetko závisí od toho, aká obchodná dokumentácia bude k zásielke pribalená. Keďže ide o obchodnú zásielku, počíta sa s tým že bude obsahovať faktúru, ktorá preukáže hodnotu tovaru. Inak ju budete musieť úradom poskytnúť cez sprostredkovateľa.

Balíčky deklarované ako GIFT či SAMPLE (čiže dar alebo vzorka) sú bez navýšenia nákladov dodané zákazníkovi. Tento spôsob zasielania využívajú zvyčajne obchodníci v Ázii, ktorí bojujú o spotrebiteľov a chcú udržať ceny svojich tovarov na nule. Aj keď nakúpite tovar v hodnote stoviek eur, zvyčajne ho v dokumentácii ohodnotia iba symbolickou sumou.

SkryťVypnúť reklamu

Zásielky prichádzajúce z krajín mimo EÚ s hodnotou nižšou ako 150 eur putujú na doručenie bez colného konania. Spĺňajú dovozný limit svojou nízkou hodnotou a úrady sa o ne nezaujímajú. Dôležité však je, aby k nim bola pribalená potrebná dokumentácia zo strany odosielateľa. Do celkovej sumy sa započítavajú aj sprievodné náklady za poštovné a balné, čiže konečná suma na faktúre.

Ak má zásielka na faktúre vyššiu hodnotu ako 150 eur a pochádza z krajín mimo EÚ, podlieha colnému konaniu. Špedičná spoločnosť vás bude kontaktovať pre podpis splnomocnenia pre správne konanie a colný úrad vyrubí zo sumy zásielky DPH a clo podľa platnej legislatívy. Túto sumu zaplatíte špedičnej spoločnosti pri prebratí zásielky a navýšite tým sumu, ktorú ste zaplatili za tovar. Všetko sa dá vybaviť cez e-mail či telefón bez toho, aby ste kamsi cestovali. Splnomocnenie stačí vytlačiť, podpísať a odfotografovať do e-mailu.

SkryťVypnúť reklamu

DPH zaplatíte pri každej zásielke, ktorej hodnota je vyššia ako 22 eur.

Výhodné je preto s predajcom komunikovať a dohodnúť sa na podmienkach vopred, aby vás neprekvapili poplatky, s ktorými ste nepočítali.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu