Washington 25. júla (TASR) - Americkí molekulárni biológovia objavili baktérie, ktoré na celom svete ničia koralové útesy a spôsobujú takzvanú čiernu sneť.
Zistili, že cyanobaktérie druhu Phormidium corallyticum pokrývajú koraly spleťou jemných čiernych vlákien, cez ktoré vylučujú jedovatú látku.
Geológ Bruce Fouke a mikrobiológovia Jorge Frias-Lopez a George Bonheyo z University of Illinois odoberali vzorky baktérií z karibských a tichomorských koralových útesov a skúmali ich genómy.
Stredobodom ich záujmu bol gén 16S-rRNA, ktorého charakteristické rozdiely pomáhajú identifikovať druhy baktérií. Týmto spôsobom identifikovali 524 druhov baktérií, ktoré sa našli v čiernom povlaku na koraloch, z toho 13 percent bolo úplne neznámych.
Porovnaním baktérií na zdravých a uhynutých koraloch sa vedci snažili zistiť, ktoré môžu spôsobovať čiernu sneť. Ukázalo sa, že sú to veľké vláknité cyanobaktérie druhu Phormidium corallyticum, ktoré majú ďalších troch veľmi blízkych príbuzných.
Vzorky boli odobraté pri ostrove Papua-Nová Guinea v Tichom oceáne a pri Holandských Antilách v Karibskom mori. Celkom 57 génových úsekov z dvanástich rôznych útesov patrí až na jednu výnimku tomu istému druhu baktérie, preto sa dá hovoriť o globálnom probléme. Je možné, že cyanobaktérie otvárajú cestu ešte ďalšiemu, neznámemu pôvodcovi.
Postihnuté sú v prvom rade útesy, ktoré sú oslabené inými ekologickými vplyvmi, hlavne zvyšovaním teploty vody a jej znečisťovaním rôznymi odpadmi. "Túto chorobu musíme chápať ako dielo baktérií, ktoré si vytvorili fyzikálne a chemicky jedinečné prostredie," konštatoval Fouke.