BERLÍN. Nemecký satelit ROSAT, ktorý skúmal kozmické röntgenové žiarenie, vstúpil v nedeľu do atmosféry. Vedci však stále nevedia, kam dopadli niektoré časti vesmírneho observatória. Nie všetky totiž mali zhorieť v atmosfére.
Nemecké centrum pre vzdušné a vesmírne lety (DLR) uviedlo, že satelit ROSAT vstúpil do priestoru zemskej atmosféry medzi 3.45 a 4.15 SELČ.
Podľa DLR podstatná časť satelitu veľkosti menšej dodávky ešte pred dopadom zhorela v atmosfére, asi 30 jeho súčastí s celkovou hmotnosťou 1,7 tony však pravdepodobne dosiahlo zemský povrch. Vedcom bude výpočet miesta dopadu trvať niekoľko dní.
Predpokladá sa, že časti observatória, ktoré mohli prežiť prelet atmosférou Zeme, dopadli niekam do Indického oceánu. Vedci už pripúšťajú, že zasiahnuť mohli aj časti Číny alebo Mjanmarska.
Nemci skonštruovali satelit ROSAT v roku 1990 spoločne s USA a Veľkou Britániou. Zariadenie obsahuje aj röntgenový teleskop, s pomocou ktorého experti skúmali radiáciu pochádzajúcu z hviezd, čiernych dier a supernov.
Stal sa prvým röntgenovým vesmírnym ďalekohľadom, ktorý zmapoval celú oblohu. Stihol to za polrok a potom sa pozrel na tisícky zdrojov žiarenia. Objavil, že aj kométy vyžarujú v takomto spektre, lepšie sa pozrel na čierne diery v stredoch galaxií. Pozoroval supernovy aj binárne či neutrónové hviezdy.
Autor: tp