SME

Aljaška „dodáva“ oceánom viac vody ako Grónsko

Autorom ďalšej štúdie v časopise Science o aljašských ľadovcoch je Anthony Arendt z tej istej univerzity ako K. Echelmeyer. Arendt si kladie otázku, čo vlastne stenčovanie ľadovcov spôsobilo: „Napadne v zime menej snehu, alebo letá sú teplejšie?“. Všetky


Ľadovce na Aljaške sa roztápajú oveľa rýchlejšie, ako sa doteraz predpokladalo. FOTO - ARCHÍV

indície podľa neho ukazujú na zmenu podnebia, na určenie presnej príčiny topenia ľadovcov však budú treba ďalšie štúdie.

Podľa Marka Meiera, glaciológa z Coloradskej univerzity, je Arendtova štúdia ďalším krokom na ceste k pochopeniu globálnej klímy. Potvrdila hypotézu, že aljašské ľadovce prispievajú k vzostupu morskej hladiny viac, ako sme si doteraz mysleli.

„Grónsko produkuje menej vody z topiaceho sa snehu ako tieto ľadovce. Je síce oveľa väčšie, ale aj chladnejšie,“ konštatoval Meier.

Americký Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA) v tejto súvislosti oznámil, že tohtoročný jún bol v globálnom meradle druhý najteplejší od roku 1880. Priemerná teplota bola 0,5 stupňa Celzia nad dlhodobým priemerom. Najteplejší jún od začiatku meraní sme zažili v roku 1998, keď teploty ovplyvňoval fenomén El Niňo. Jún bol najteplejší vo väčšine Európy, v niektorých oblastiach USA a východnej Ázie. Na starom kontinente boli zároveň zaznamenané nadpriemerné zrážky. USA trápilo sucho a málo zrážok. Koncom júna trpelo 36 percent územia Spojených štátov silným až extrémnym suchom. (tasr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu