SME

Hackerská elita diskutovala o slobode

Počítačoví hackeri často tvoria na internete skupiny. Vymieňajú si tu tipy a poukazujú na nedostatky bezpečnostných systémov. Ich súdržnosť sa prejavila aj na ilegálnom stretnutí v New Yorku, kde sa stretlo 2000 internetových nadšencov a bezpečnostných ..

Počítačoví hackeri často tvoria na internete skupiny. Vymieňajú si tu tipy a poukazujú na nedostatky bezpečnostných systémov. Ich súdržnosť sa prejavila aj na ilegálnom stretnutí v New Yorku, kde sa stretlo 2000 internetových nadšencov a bezpečnostných expertov, vrátane americkej hackerskej elity. Na tejto konferencii vo svojich prednáškach prezradili detaily o tom, ako možno zdolať šifrovanie, bezpečnostné systémy na počítačoch, sieťach, telefónoch, vysielačoch, kancelárskych bezpečnostných kartách, ale aj na dverách a v bankových trezoroch. Trojdňovú konferenciu H2K2 (Hackers on Planet Earth) zorganizovali vydavatelia undergroundového časopisu 2600. Aby sa zachovala anonymita a zabezpečila sa vysoká účasť, nevyžadovali sa pri registrácii mená.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na konferencii vystúpil aj „Mentor“, hackerský pionier, ktorého pravé meno je Lloyd Blankenship. Tento Texasan napísal v roku 1986 esej „Conscience of a Hacker,“ ktorá sa stala akýmsi krédom pre mladých hackerov. Vášnivo v nej obraňuje umenie prebádania počítačových systémov. Niektorí z najznámejších svetových hackerov združených v medzinárodnej hackerskej skupine Hacktivismo tu oznámili svoj úmysel ponúkať bezplatný softvér umožňujúci anonymné surfovanie na internete v krajinách, kde je internet cenzurovaný, hlavne v Číne a na Strednom východe.

Hacktivismo združuje približne 40 hackerov vrátane členov skupiny „Cult of the Dead Cow“. Tá sa preslávila softvérom „Back Orifice“, ktorý umožňoval vniknutie do nechránených počítačov so softvérom spoločnosti Microsoft. Členovia skupiny sa zameriavajú na propagáciu demokracie na internete. Na konferencii predstavili program Camera/Shy, ktorý umožní používateľom internetu ukryť správy do obrázkov na webe a obísť najznámejšie policajné monitorovacie metódy.

SkryťVypnúť reklamu

Program Camera/Shy možno stiahnuť z domovskej stránky hackerskej skupiny na adrese http://hacktivismo.com. Jeho použitie je jednoduché: používateľ ho nainštaluje z diskety na počítač, surfuje na webe, potom program odstráni a nezanechá tak žiadne stopy, aké stránky navštívil.

Člen skupiny, známy nemecký hacker „Mixter“ tiež uviedol, že Hacktivismo chce sprevádzkovať protokol Six/Four, ktorý umožní komukoľvek vytvoriť tzv. grassroots, anonymné siete, ktoré používateľom internetu umožnia zdieľanie informácií bez možnosti stopovania. Nová technológia umožní bežným používateľom počítačov pripraviť decentralizovanú verziu virtuálnej súkromnej siete (VPN). VPN používajú vlády a mnohé koncerny, aby vytvorili bezpečné siete, ktoré sa vyhnú verejnému internetu. Protokol skupiny Hacktivismo umožní obísť národné firewally, ktoré umožňujú len čiastočný prístup ku globálnym počítačovým sieťam.

SkryťVypnúť reklamu

Skupina chce povzbudiť iných vývojárov softvéru, aby vložili protokol Six/Four do svojich programov, a aby tak podporili globálne rozšírenie technológie. Six/Four je vyvinutý tak, že každý počítač s týmto nainštalovaným softvérom sa stane súčasťou „peer-to-peer“ siete, ktorá umožnila vznik Napsteru a iných programov na zdieľanie hudby ako napr. Gnutella. Protokol Six/Four je pomenovaný na počesť 4. júna 1989, dňa, keď čínske úrady potlačili demokratických aktivistov na námestí Tien-an-men.

Uvedenie protokolu Six/Four asi znovu podnieti spor medzi zástancami slobodného prejavu a vládnymi cenzormi v približne 20 krajinách, ktoré obmedzujú prístup občanov na web. Takisto to vyvolá nevôľu západných policajných jednotiek, ktoré sa obávajú zneužitia technológie na šírenie detskej pornografie alebo na plánovanie teroristických útokov.

SkryťVypnúť reklamu

Hacktivismo je len jeden z niekoľkých grassrootových softvérových projektov – vrátane Peekabooty a Privaterry, ktoré majú umožniť zástancom ľudských práv prístup na cenzurované webstránky alebo ich bezpečnú komunikáciu. Členovia skupiny Hacktivismo tiež oznámili, že v budúcnosti chcú vyvinúť programy, ktoré umožnia anonymné odosielanie e-mailov, vymieňanie súborov a nevystopovateľné chaty, ktoré obídu tradičné monitorovanie internetu.

Práce skupiny možno nájsť na adrese http://hacktivismo.com a informácie z hackerskej konferencie na http://www.h2k2.org .

Autor: JONAH GREENBURG & ERIC AUCHARD, NEW YORK (Reuters)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 763
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 841
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 387
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 296
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 143
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 818
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 709
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 437
SkryťZatvoriť reklamu