Jeho predbežná trajektória naznačuje, že teleso má kolízny kurz so Zemou a mohol by ju zasiahnuť 1. februára 2019. Neurčitosť takéhoto vývoja je však veľmi vysoká.
Astronómovia pridelili kozmickému objektu na tzv. technickej škále hrozby Palermo hodnotu 0,06. NT7 sa tak stal prvým asteroidom s kladnou hodnotou.
Podľa jasnosti asteroidu astronómovia odhadujú, že je približne dva kilometre široký. To je dostatočná veľkosť nato, aby na Zemi spustošil kontinent.
Prvý raz zaznamenal asteroid na nebi 5. júla automatický nebeský prieskumný program Linear Observatory v americkom novom Mexiku.
NT7 obehne okolo Slnka za 837 dní a jeho dráha prechádza medzi Marsom až tesne po Zem. Hoci astronómovia tvrdia, že objekt rozhodne priťahuje najväčšiu pozornosť, očakávajú, že ďalšie pozorovania vylúčia jeho kolízny kurz so Zemou.
Keďže po celom svete venujú odborníci tejto záležitosti mimoriadnu pozornosť, asteroid sa za pár týždňov stal predmetom takmer 200 pozorovaní.
Detailné výpočty orbity NT7 vykazujú mnoho možností prekríženia jeho predpokladanej dráhy s trajektóriou Zeme.
Podľa výskumníkov bude mať asteroid 1. februára 2019 nárazovú rýchlosť 28 kilometrov za sekundu, čo je dosť na vyhladenie celého svetadielu a spôsobenie globálnych klimatických zmien.
Podľa astronómov bude NT7 ľahko pozorovateľný nadchádzajúcich 18 mesiacov. Nehrozí teda riziko, že sa pozorovateľom stratí z dohľadu.