BRATISLAVA. Dôvodom sú predovšetkým internetové obchody so sídlom v zahraničí, ktoré nedodržiavajú povinnosti pri predaji elektrospotrebičov a pri zbere a recyklácii elektroodpadu.
Slovenské kontrolné orgány ich navyše nemajú možnosť skontrolovať a pokutovať za neplnenie si povinností, keďže ich právomoc sa vzťahuje len na podnikateľské subjekty na území Slovenska. Na utorkovej tlačovej besede to vyhlásili predstavitelia Asociácie dovozcov audiovizuálnej techniky (ADAT), CECED Slovakia - Združenia európskych výrobcov domácich spotrebičov a IT Asociácie Slovenska (ITAS).
Slovenskí výrobcovia, dovozcovia a distribútori podľa asociácií nemôžu cenovo konkurovať zahraničným internetovým obchodom, keďže tie dosahujú nízke ceny najmä neplatením recyklačných poplatkov a daní, čo má za následok klesajúcu zamestnanosť. Podľa odhadov asociácií až 30 % na Slovensku predaných elektrospotrebičov a elektroniky nemá splnené recyklačné a daňové povinnosti.
"Ak vláda, ministerstvo životného prostredia, ministerstvo hospodárstva a ďalšie rezorty neprijmú okamžité a účinné opatrenia a nebudú postihovať nekalé praktiky v podnikaní nepoctivých obchodníkov, najmä z radov zahraničných internetových obchodov, hrozí rýchly rast únikov na DPH a recyklačných poplatkoch," varoval predseda ADAT Mário Lelovský.
Okrem únikov daní a recyklačných poplatkov a znižovania konkurencieschopnosti slovenských subjektov vzniká podľa Lelovského tiež problém s budúcim elektroodpadom, ktorý vznikne z výrobkov, predaných zahraničnými internetovými obchodmi. Jeho recykláciu totiž nebude mať kto financovať.
Podľa Lelovského však pravdepodobne toto bremeno zostane na pleciach tých podnikateľov, ktorí si svoje povinnosti plnia už dnes.
"Tretina spotrebičov na trhu s neférovou cenovou výhodou a bez finančných zdrojov na recykláciu je hrozba, ktorá môže položiť serióznych výrobcov a dovozcov na lopatky," upozornil.
Výrobcovia a dovozcovia preto navrhujú, aby štát posilnil právomoci kontrolných orgánov, stanovil vyššie sankcie pri nedodržiavaní povinností a zefektívnil vymáhanie pokút napríklad prostredníctvom spoločných kontrol Slovenskej inšpekcie životného prostredia, Slovenskej obchodnej inšpekcie, daňového úradu a polície.
Štát by mal taktiež prijať prísnejšie opatrenia týkajúce sa prístupu výrobcov, dovozcov a distribútorov na slovenský trh ako napríklad licencovanie internetového predaja, efektívny monitoring predajcov aj prepravcov, efektívna evidencia a registrácia subjektov ako aj ich kontrola.
Nákup u zahraničných predajcov so sebou navyše podľa asociácií prináša riziko aj pre spotrebiteľov, ktorí nemôžu pri kúpe nového výrobku odovzdať starý a taktiež si nemôžu uplatniť reklamáciu v autorizovanom servise.
"Lacný nákup v zahraničnom internetovom obchode preto môže vyjsť v konečnom dôsledku veľmi draho," dodal generálny riaditeľ spoločnosti Whirlpool Slovakia, ktorá je zároveň členom CECED Slovakia, Ján Spůra.