S prevádzkovateľmi serverov sa budú chcieť najskôr dohodnúť, až potom začnú podávať žaloby.
BRATISLAVA. Len niekoľko dní potom, ako na slovenskom a českom internete pribudli legálne možnosti sťahovania hudby, pritlačil hudobný priemysel na tie nelegálne. Majitelia českých serverov, ktoré poskytujú úložiská na sťahovanie hudby, čelia žalobám od miestnej pobočky Medzinárodnej federácie hudobného priemyslu (IFPI).
Na jar budúceho roka pošle federácia žaloby aj prevádzkovateľom slovenských úložísk, ich mená zatiaľ IFP prezradiť nechce. Väčšina serverov, odkiaľ našinci sťahujú hudbu a filmy, má českých či švajčiarskych prevádzkovateľov. „Žaloby sú občianskoprávne, nie trestnoprávne,“ povedala právnička a šéfka československej pobočky IFPI Petra Žikovská.
Ľudia sa báť nemusia
Žaloby smerujú proti firmám, ktoré umožňujú sťahovanie hudby, filmov a ďalšieho chráneného obsahu. „A zarábajú na tom cez reklamu alebo poplatky za rýchlejšie pripojenie,“ hovorí Žikovská.
Federácia nechce bojovať proti ľuďom, ktorí obsah sťahujú. „To nie je nelegálne,“ hovorí Žikovská. Potvrdzuje to aj slovenský advokát Vladimír Neuschl, ktorý sa venuje právu duševného vlastníctva. „Musí však ísť o kópiu určenú na osobné potreby a zároveň na neobchodný účel.“
Prevádzkovateľom podľa žalobcov nepomôže ani to, že na svojich stránkach majú vyhlásenie, že za obsah nezodpovedajú. „Aj keď je tam táto veta, v praxi ich to nezbavuje zodpovednosti,“ upozorňuje Žikovská z federácie.
Po výstrahe žaloba
Nová stratégia súvisí s otvorením multimediálneho obchodu Apple iTunes, kde možno skladby zakúpiť online, stiahnuť a prenášať medzi viacerými multimediálnymi zariadeniami.
Pred otvorením iTunes spustili hudobné vydavateľstvá a spoločnosť Orange službu MusicJet, ktorá poskytuje za poplatok neobmedzené počúvanie hudby online.
O nových aktivitách už vedia aj vydavateľské domy, potvrdzuje Zuzana Kostelníková, ktorá reprezentuje Warner. Práve Warner a ďalšie veľké vydavateľstvá ako Sony či EMI, ktoré dnes stoja za otvorením iTunes a spustením MusicJetu, dlho ignorovali digitálnu distribúciu. Český denník MF Dnes pripomína, že ľudia potom logicky siahli po dostupných zdrojoch.
Boj proti úložiskám bude prebiehať najprv mimo súdu. Hudobná federácia najprv prevádzkovateľov vyzve, aby hudbu vymazali a obsah lepšie kontrolovali. Nerešpektovanie tejto výzvy bude znamenať súdne konanie.
Nekonečný boj?
Federácia si v Česku najala advokátsku kanceláriu Kříž & Bělina, ktorá hudobníkov v Česku úspešne zastupovala už pri kauze združení vlastníkov cédečiek. Išlo o skrytú formu požičiavania cédečiek, a teda obchádzanie autorského zákona, čo potvrdil aj tamojší najvyšší súd.
Úspešnosť žalôb podľa Žikovskej odhadujú advokáti na 70 percent. Ani stopercentná úspešnosť však neznamená výhru hudobného priemyslu.
Súd síce môže prikázať vymazať chránený obsah alebo aj stopnúť celý server, no hneď potom môže podobných serverov vzniknúť niekoľko.
Súdy si tiež neporadia s prevádzkovateľmi, ktorých síce zakážu, no hneď sa presťahujú do inej krajiny. „Doterajšia prax preukazuje, že prevádzkovateľ servera v krajine s dostatočne priateľským zákonodarstvom je prakticky nepostihnuteľný,“ hovorí slovenský advokát Neuschl.
Federácia s podobnými možnosťami ráta. Hudobníci si sľubujú, že úspechy na súdoch odradia podnikavcov, ktorí by chceli úložiská prevádzkovať v budúcnosti.
Aj spomaľovanie webu
IFPI podľa Žikovskej rokuje s naším aj českým ministerstvom kultúry, aby sa zlepšil autorský zákon. „Docieliť chceme francúzsky model, kde dochádza pri sťahovaní chránené obsahu k spomaľovaniu internetového pripojenia,“ povedala.
Kriticky sa na adresu tohto zákona vyjadril už francúzsky ústavný súd. U nás by bola podobná legislatíva nepriechodná pre telekomunikačné tajomstvo, ktoré bráni v sledovaní obsahu prenášaných dát. Operátori tak nemôžu vyhodnocovať jeho legálnosť.
Komu hrozia žaloby
Formálne všetky služby zakazujú vkladať nelegálny obsah.
HellShare spravuje česká firma, no služby poskytuje aj cez slovenskú doménu. Okrem hudby obsahuje aj filmy či softvér. V používateľských podmienkach je však zakazané nahrávať chránený obsah.
Stáhnu.to je český server dostupný aj u nás. Používateľom síce zakazuje nahrávať chránený obsah, no napriek tomu tu nájdete filmy aj hudbu.
Český server Ulož.to sa profiluje ako seriózne úložisko, no tiež obsahuje aj obsah chránený autorským zákonom. Používateľom jeho prenášanie prevádzkovateľ tiež zakazuje.