Nemeckí hackeri tvrdia, že ich vláda využíva trójskeho koňa, ktorý im umožňuje v utajení sledovať aktivity internetistov. Sony chce zmeniť mobily odkúpením podielu od Ericssonu a Google vstupuje do sveta vzdialeného prístupu k počítačom.
Nemecká vláda vraj špehuje internetistov
Skupina nemeckých hackerov tvrdí, že odhalila čosi nezvyčajné. Ich vláda vraj využíva špinavé praktiky na to, aby sledovala aktivity internetistov bez ich vedomia. Vyvinula trójskeho koňa, ktorý v tichosti sleduje ich správanie bez toho, aby bol povšimnutý antivírusovými programami.
Okrem toho, že sleduje klávesnicové vstupy, umožňuje odpočúvanie internetových hovorov, či vizuálny odposluch prostredníctvom webkamery. Hackeri analyzovali kód trojana a zistili, že zozbierané dáta sú smerované na prenajatý server v USA. Odborníci na počítačovú bezpečnosť tvrdia, že možné je všetko. Či je však za trójskym koňom skutočne nemecká vláda zatiaľ nik nepreukázal.
Používanie podobných praktík má však v Nemecku technologickú oporu. Štátny aparát používal trójskeho koňa Bundestrojan na odpočúvanie internetových hovorov prenášaných šifrovanými sieťami. Nový trojan však otvára neobmedzený prístup k počítaču a chýbajú mu akékoľvek mechanizmy, aby zabránili vstupu nepovolaných zvedavcov.
Sony chce vyrábať mobily bez Ericssonu
Posilniť svoju pozíciu na mobilnom trhu chce firma Sony tým, že odkúpi podiel Ericssonu zo spoločného podniku vyrábajúceho mobilné telefóny. To by malo otvoriť cestu zmenám vo vývoji.
Firma chce intenzívnejšie prepojiť mobily so spotrebnou elektronikou v domácnosti. Tým by sa mali stať nielen prostriedkom pre komunikáciu a prístup k internetu, ale predĺženou rukou domácich multimédií. Nie je tomu dávno, čo sa výrobcovia televízorov začali zaoberať rozšírením televíznej obrazovky na displej mobilu. Výrobcovia set-top boxov k mobilným telefónom tiež nemajú ďaleko.
V súčasnosti prebiehajú jednania medzi oboma firmami a ako to celé skončí je zatiaľ vo hviezdach. Ste pripravení na Sony bez Ericssonu?
Chrome na diaľku
Google testuje novú webovú aplikáciu, ktorá umožní vzdialený prístup k počítačom prostredníctvom prehliadača Chrome. Zdieľaním pracovnej plochy a bežiacich softvérov má zatiaľ umožniť vzdialené riešenie problémov. Pri každom spustení je na požiadanie vygenerovaný 12-ciferný prístupový kód, ktorý protistrane otvára spojenie.
Vývojári počítajú s tým, že budúcnosť služby Chrome Remote Desktop bude iná. Otvorí používateľom z terénu vzdialený prístup k počítačom v ich kancelárii či domove kedykoľvek. Rovnako, ako to umožňujú desiatky rôznych internetových programov a softvérov. Prístup Google sa však v čomsi líši. Riešenie bežiace nad internetovým prehliadačom je multiplatformové a tak prepojí všetky operačné systémy, na ktorých prehliadač beží.