TAURANGA, BRATISLAVA. Žijú tam veľryby, delfíny či viaceré druhy tučniakov. Novozélandský záliv Bay of Plenty je so svojím morským životom aj útesmi na severovýchode Severného ostrova jedným z najobľúbenejších turistických miest v krajine. Nemusel by takým zostať.
Celú oblasť môže ohroziť palivo, ktorá sa nachádza na palube nákladnej kontajnerovej lode MV Rena. Tá uviazla v stredu zhruba dvadsaťdva kilometrov od pobrežia a začalo z nej vytekať palivo.
Odborníci sa navyše obávajú, že plavidlo, ktoré narazilo do útesu Astrolabe, sa teraz môže rozlomiť.
Fakty
MV Rena
Nákladná loď.
Narazila do útesu Astrolabe v novozélandskom Bay of Plenty.
Má 235 metrov a plaví sa pod libérijskou vlajkou.
Zhoršuje sa počasie
„O tom útese ľudia vedeli,“ reagoval podľa ABC na situáciu novozélandský premiér John Key. „A loď nemala žiadny zvláštny dôvod naraziť - bola síce noc, no pokojné vody. Niečo sa muselo veľmi pokaziť.“
Od stredy vytieklo do oceánu zhruba dvadsať až tridsať ton paliva. Na hladine vznikla ropná brázda, ktorá mala v nedeľu asi päť kilometrov.
Vytieklo pritom len malé množstvo nebezpečných látok, odhaduje sa, že Rena vezie zhruba dvetisíc ton ropy. V oblasti sa pritom zhoršuje počasie.
Miestni meteorológovia predpovedajú, že pokojné more vystriedajú dážď a silný vietor a mohli by zväčšiť problémy plavidla.
„Počasie sa začína meniť a v najbližších dňoch sa zhorší,“ tvrdí novozélandská organizácia Maritime, ktorá je v krajine zodpovedná za ochranu oceánov a bezpečnosť na mori. „To bude mať vplyv na záchranu vraku aj na odstraňovanie ropnej škvrny.“
Varovali pred rybami
Podľa odborníkov sa do utorka ukáže, či Rena nápor vydrží, alebo dôjde k oveľa horšiemu znečisteniu. Dôvod uviaznutia lode, ktorá sa plavila pod libérijskou vlajkou, je pritom stále neznámy.
Medzičasom však novozélandské ministerstvo zdravotníctva vydalo varovanie, aby obyvatelia nejedli ryby a morské plody z oblasti, ak sú viditeľne kontaminované ropou alebo páchnu.