SME

Harvard už nie je naj. Vedie Kalifornia

Najlepšou univerzitou na svete je Kalifornský technologický inštitút. Vo vede sú jednotka.

(Zdroj: CALTECH)
info
Rebríček
Naj univerzity

1. Kalifornský technologický inštitút

2. Harvard

3. Stanford

4. Oxford

5. Princeton

6. Cambridge

7. Massachusettský technologický inštitút

8. Imperial College London

9. Chicagská univerzita

10. Kalifornská univerzita, Berkeley

Zdroj: Times Higher Education

PASADENA, BRATISLAVA. Potvrdili existenciu antihmoty, vymysleli Richterovu stupnicu, odmerali vek Zeme. Toto všetko dosiahli na Kalifornskom technologickom inštitúte, skrátene Caltech.

Malá, ale efektívna

Aj za to sa škola dostala na prvé miesto rebríčka svetových univerzít, ktoré zostavil magazín Times Higher Education. Caltech predbehol dokonca aj Harvardovu univerzitu, ktorá podobným rebríčkom väčšinou dominuje.

Caltech na to nepotrebuje veľa študentov – má ich len dvetisíc – ani štátne dotácie. Financie získava výlučne od súkromníkov a zo školného.

Od študentov za to vyžaduje maximálne nasadenie, priemernosť sa neodpúšťa. Preto tie vedecké úspechy.

Škola vychovala niekoľkých držiteľov Nobelových cien, jeden z nich, Hugh David Pollitzer, laureát za fyziku z roku 2004, má slovenský pôvod.

Centrom Kalifornia

Kým doteraz sa ako svetové univerzitné centrá označovali najmä Boston a Británia, rebríček dvesto najlepších univerzít ukazuje, že top školy sú najmä v Kalifornii.

V prvej desiatke má tento štát trojnásobné zastúpenie, okrem Caltechu aj tretí Stanford a desiaty Berkeley.

To, čo by bolo pre iné krajiny úspechom, berú v Británii ako varovanie. Oxford je „až“ na štvrtom mieste, Cambridge na šiestom. Na ôsmom mieste je ešte Imperial College London. V dvestovke univerzít dominujú americké, je ich tam až 75.

ico

Škola spolupracuje aj s NASA

MICHAELA MUSILOVÁ študovala rok na Caltech. SME popísala, aké to tam je.

V čom je Caltech taká výnimočná škola?

"Má vynikajúci výskum. Je to veľmi bohatá škola, a tak si može dovoliť najmodernejšie laboratóriá a technológiu. Zároveň je táto škola priamo napojená na NASA cez Jet Propulsion Laboratory, kde som tiež pracovala.

No a vďaka týmto podmienkam priláka aj najlepších výskumníkov a študentov v skoro všetkých odboroch výskumu."

Prejavuje sa fakt, že má pomerne nízky počet študentov, aj na výučbe?

"Áno, každému študentovi sa títo elitní výskumníci venujú mnohonásobne viac než na inej škole. Zároveň majú študenti priamy prístup k prvotriednym technológiam, čo inde neplatí. Cez túto školu som napríklad mohla aj ja pracovať priamo v NASA."

Bolo ťažké sa tam dostať?

"Je to veľmi ťažké. Ja som tam išla cez moju univerzitu University College London. Vyberali si z vyše tisíc študentov, zobrali len dvoch. Výhodou tohto výber bolo, že som nemusela platiť 50-tisíc dolárov školného.

Aj keby som platila, tak je ťažké sa tam dostať – buď je človek génius a dostane super štipendium, alebo musí mať veľmi bohatú rodinu."

Aké sú tam podmienky na štúdium?

"Podmienky na výskum sú úžasné, najlepšie, aké som v živote zažila, aj v porovnaní s NASA. Je to asi tým, že majú viac peňazí ako kdekoľvek inde a môžu si dovoliť najmodernejšiu technológiu."

Matúš Krčmárik

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu