Ak ste považovali 199 dolárov za tablet Kindle Fire od Amazonu za bezkonkurenčnú cenu, pravdepodobne ste nevedeli o cene tabletov, ktoré vyrába India.
V porovnaní s konkurenciou od Apple, Samsungu či spomínaného Amazonu ponúka tablet Aakash, v preklade z hindčiny nebo, jedinú devízu - cenu za neuveriteľných 35 dolárov. Za túto cenu kúpia tablet študenti, vláda Indie im prispeje na 60-dolárový tablet 25 dolárov. Technicky i dizajnovo však na dnešné pomery tablet hlboko zaostáva za zvyškom pelotónu.
Slabé paramentre
Aakash podľa denníka The Financial Times funguje na operačnom systéme Google Android 2.2, má k dispozícii bezdrôtové pripojenie na internet, dva USB porty a sloty na karty s 32 gigabajtovou pamäťou. Jeho parametre bude obmedzovať relatívne slabá 256 MB RAM.
Užívateľovi by batéria na sedempalcovom tablete mala vydržať 180 minút. Praktickým problémom nového prístoja je skutočnosť, že v mnohých častiach Indie ľudia nemajú k dispozícii bezdrôtové pripojenie.
Hoci za posledných desať rokov počet užívateľov internetu v Indii vzrástol päťnásobne, prístup k nemu má stále len osem percent Indov.
Vládny projekt
Tablet vyvíjala dva roky firma DataWind, ktorú založil kanadský podnikateľ indického pôvodu. Tablet je súčasťou vládou dotovaného projektu, ktorý má podľa agentúry Reuters umožniť študentom prístup na internet a zvýšiť tak ich počítačovú gramotnosť.
Vláda oznámila, že v pilotnom projekte počíta s výrobou 100-tisíc kusov, ak sa projekt úspešne rozbehne, jeho výroba sa zvýši až na milión kusov. Projektom sa má preklenúť aj digitálna priepasť, ktorá deli druhú najľudnatejšiu ekonomiku od vyspelých krajín.
"Bohatí majú prístup do digitálneho sveta, chudobní a bežní ľudia boli z neho vyčlenení,” povedal indský minister školstva Kapil Sibal.
Bežná trhová cena by sa pre "obyčajných ľudí" na pultoch obchodov mala pohybovať 60 dolárov. Ak by ste o tento technologický kúsok prejavili záujem, asi vás nepoteší informácia, že si ho môžete kúpiť len na dovolenke v Indii.
V krajine rastie počet výrobcov ultra lacných produktov. Tablet prichádza na trhy dva roky po tom, ako výrobca áut Tata Motors predstavila najlacnejší automobil Nano. Hoci stojí len dvetisíc dolárov, jeho predaj nenaplnil očakávania. "Nano syndrómom" sa preto môže nakaziť aj najlacnejší tablet na svete, keď na trhu nenájde odbyt.