SME

Predaj mobilov v druhom kvartáli celosvetovo vzrástol o 17 %

V druhom kvartáli tohto roku vzrástol medziročne predaj mobilných telefónov o 16,5 %, keď sa celosvetovo predalo 429 mil. kusov.

BRATISLAVA 5. októbra (SITA) - Každý štvrtý predaný mobil bol pritom smartfón, keď medziročne stúpol ich predaj o 74 %. V druhom kvartáli minulého roku pritom podiel smartfónov na celkovom predaji dosiahol iba 17 %. Vyplýva to z údajov analytickej spoločnosti Gartner. "Predaj smartfónov naďalej rastie na úkor klasických telefónov," uviedla analytička spoločnosti Roberta Cozza. Spotrebitelia podľa jej slov uprednostňujú predovšetkým lacnejšie smartfóny strednej triedy s operačným systémom Android, ktoré vo svojej ponuke promujú mobilní operátori a výrobcovia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na prvom mieste v počte predaných mobilných telefónov skončila v druhom štvrťroku fínska spoločnosť Nokia s 98 mil. kusmi, čo je však o 12 % menej ako v rovnakom období uplynulého roku. Trhový podiel fínskej spoločnosti bol 23 %, keď sa medziročne znížil o 7,5 percentuálneho bodu. Prvé miesto si Nokia podľa spoločnosti Gartner udržala predovšetkým vďaka veľkým skladovým zásobám, ktorých sa chceli obchodníci a distribútori zbaviť a tak znižovali ceny starších mobilov, čo podporilo ich predaj.

Druhým najväčším predajcom bol v druhom štvrťroku juhokórejský Samsung, ktorý predal takmer 70 mil. mobilných telefónov, čo je o necelých 7 % viac ako vlani. Samsung získal na trhu 16,8-percentný podiel, keď sa mu darilo predovšetkým v segmente smartfónov. Tretie miesto v počte predaných mobilov obsadila spoločnosť LG s 24 mil. kusmi. Medziročne sa predaj znížil o 17 % a trhový podiel klesol o 2,3 percentuálneho bodu na 5,7 %.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť Apple skončila s takmer 20 mil. predanými telefónmi na štvrtom mieste, keď predaj iPhonov prekonal očakávania a stúpol medziročne o viac ako 120 %. Pod pozitívne výsledky sa podľa Gartneru podpísal fakt, že firma začala v druhom štvrťroku predávať svoj vlajkový produkt v 15 nových krajinách. Z prvej päťky vypadol výrobca smartfónov BlackBerry, kanadská spoločnosť Research In Motion (RIM), ktorú vytlačil čínsky koncern ZTE. Podľa údajov spoločnosti Gartner predal síce RIM druhom kvartáli takmer 13 mil. mobilných telefónov, čo je o 1 mil. viac ako vlani, no oslabila jeho pozícia na trhu smartfónov, kde mala firma tradične silné miesto. Medziročne totiž trhový podiel RIM v segmente smartfónov oslabil o 7 percentuálnych bodov na 12 %.

SkryťVypnúť reklamu

Spomedzi operačných systémov dominuje medzi smartfónmi Android od spoločnosti Google s podielom 43 % a 47 mil. predanými kusmi, čo je viac ako trojnásobný medziročný nárast. Nasleduje Symbian s podielom 22 % a 24 mil. predanými kusmi. Operačný systém fínskej Nokie stráca podiel na trhu, keď sa znížil v porovnaní s vlaňajškom o necelých 19 percentuálnych bodov. Na treťom mieste skončil operačný systém iOS spoločnosti Apple s 18-percentným podielom a takmer 20 mil. predanými kusmi.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 962
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 198
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 895
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 856
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 3 150
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 477
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 595
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 1 491
SkryťZatvoriť reklamu