Londýn 22. júla (TASR) - Nájdenie spôsobov liečby rôznych druhov rakoviny bolo hlavným argumentom, prečo sa pred dvoma rokmi odštartoval Projekt genómu rakoviny (CGP). Už po relatívne krátkom čase je na svete prvý významný výsledok.
Britskí vedci zo Sangerovho inštitútu v Hixtone objavili podľa internetovej verzie časopisu Nature gén, ktorý hrá dôležitú úlohu pri vzniku dvoch tretín všetkých malígnych melanómov, veľmi agresívnej formy rakoviny kože.
Gén s označením BRAF bol doteraz známy ako faktor, ktorý podporuje rast buniek. Kóduje enzým, ktorý mení aktivitu niektorých proteínov, a to tak, že k ním pripojí fosfátovú skupinu. Táto zmena potom stimuluje rast buniek.
Teraz objavená mutácia génu BRAF však spôsobuje, že enzým je aktívny stále a stimuluje nepretržitý, v tomto prípade zhubný, rast buniek.
Podľa Mika Strattona, jedného z šéfov CGP, tento objav otvára priamu cestu k liečbe malígneho melanómu. Jeho eufória nie je neopodstatnená, pretože dávno pred začiatkom CGP bol ABL - gén príbuzný s BRAF - identifikovaný ako pôvodca konkrétneho druhu leukémie. Príslušný liek Glivec, ktorý blokuje účinok mutovaného génu ABL, sa v terapii úspešne používa.
Malígny melanóm, ľudovo nazývaný čierna rakovina kože, tvorí jedenásť percent všetkých prípadov rakoviny kože. Je to veľmi agresívna forma rakoviny, pri ktorej sa rýchlo tvoria metastázy na iných orgánoch. Tie sú v konečnom dôsledku príčinou úmrtia. Takmer 90 percent melanómov spôsobuje ultrafialová zložka slnečného žiarenia. Ľudia majú šancu na prežitie iba pri včasnom diagnostikovaní ochorenia.