Raleigh 22. júla (TASR) - Prírodná látka v nekultivovaných paradajkách je účinnejšia proti komárom ako bežne používaná chemikália DEET. Zistili to vedci z North Carolina State University, ktorá si svoj objav dala rovno patentovať.
Látka s označením IBI-246 chráni podľa Michaela Roea paradajku nielen pred mravcami a chrobákmi, ale v laboratórnom pokuse odohnala aj moskyty, blchy, šváby a komáre. Vedci tvrdia, že IBI-246 má potenciál nahradiť v súčasnosti najúčinnejší prostriedok na trhu - DEET (N,N-dietyl-meta-toluamid).
DEET bol vyvinutý v roku 1946 pre americkú armádu a jeho nesprávne použitie môže byť zdraviu škodlivé. Americká Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) zaregistrovala už 230 výrobkov s obsahom DEET. Odhaduje sa, že DEET použije ročne tretina Američanov.
Aj látka z paradajok má však vedľajšie účinky, aj keď prvé pokusy ukázali, že pre človeka nie je toxická. Jej toxicita je dostatočne preskúmaná, pretože látka sa používa pri výrobe kozmetiky, zdôraznil Roe.
Ako dlho bude trvať schvaľovacie konanie pre IBI-246, nie je známe. Výrobné náklady sú údajne porovnateľné s tými pre DEET.