SME

Nobelovku za medicínu získala imunita

Prvými laureátmi tohtoročných Nobelových cien sa stali vedci, ktorí pomáhali pochopiť imunitný systém.

Dendritické bunky.Dendritické bunky. (Zdroj: uni-ulm.de)

ŠTOKHOLM, BRATISLAVA. Prvými laureátmi tohtoročných Nobelových cien sa stali Bruce A. Beutler, Jules A. Hoffmann a Ralph M. Steinman. Ten však v piatok zomrel.

Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu si rozdelia Bruce A. Beutler a Jules A. Hoffmann za „objav ktorý sa týka aktivácie vrodenej imunity" a Ralph M. Steinman za „objav dendritických buniek a ich úlohy v získanej imunite".

Okrem prestížneho ocenenia získajú aj desať miliónov švédskych korún.

Pochopenie našej obrany

Inštitút Karolinska ocenil prácu vedcov, ktorá „spôsobila revolúciu v našom chápaní imunitného systému tým, že objavila podstatu jeho aktivácie,“ píše sa v tlačovom vyhlásení Nobelových cien.

Beutler spolu s Hoffmanom objavili proteíny, ktoré spoznajú v tele ľudí či zvierat nákazu a vďaka rozpoznaniu takýchto mikroorganizmov následne aktivujú imunitný systém, ktorý je „prvým krokom k imunitnej odpovedi" tela.

Steinman zase objavil bunky imunitného systému, ktoré nielen aktivujú, ale aj regulujú prácu imunitného systému, takzvanú získanú imunitu. Tá tvorí neskorší stupeň imunitnej odpovede, počas ktorej sú nebezpečné mikroorganizmy vypudzované z tela.

Imunitný systém sa skladá z takzvanej nešpecifickej imunity a špecifickej imunity. Tá prvá funguje napríklad aj u baktérií. Vývojom však zložitejšie organizmy získali aj špecifickú, zložitejšiu imunitu.

Nešpecifický imunitný systém je vrodený a predstavuje akúsi prvú líniu obrany organizmu proti nebezpečným látkam. Práve za jeho štúdium a pochopenie získali Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu prví dvaja z trojice vedcov.

Špecifický imunitný systém sa však v istej miere dokáže učiť a pamätať si predchádzajúce nákazy. Za jeho pochopenie sa stal tohtoročným laureátom Steinman.

Kto sú laureáti

Bruce A. Beutler sa narodil v roku 1957 v americkom Chicagu, kde vyštudoval univerzitu. Na Texaskej univerzite v Dallase objavil receptor LPS. Považuje sa za pioniera vo výskume zápalov a vrodenej imunity.

Jules A. Hoffman sa narodil v roku 1941 v luxemburskom Echternachu. Vyštudoval v Štrasburgu, kde neskôr viedol známe laboratórium. Bol aj prezidentom Francúzskej národnej akadémie vied.

Ralph M. Steinman sa narodil v roku 1943 v kanadskom Montreale, kde vyštudoval McGillovu univerzitu. Neskôr študoval medicínu na Harvarde. V sedemdesiatych rokoch objavil a pomenoval bunky, ktoré dnes nazývame dendritická bunka.

Ceny v minulosti

Pozrite si minulých držiteľov Nobelových cien za fyziológiu alebo medicínu.

Známu cenu (Nobelpriset i fysiologi eller medicin) udeľuje švédsky inštitút Karolinska od roku 1901.

Dosiaľ bolo udelených 101 Nobelových cien za fyziológiu alebo medicínu, ocenených nevyhlásili v rokoch 1915, 1916, 1917, 1918, 1921, 1925, 1940, 1941 a 1942. Počas vojen sa mnoho Nobelových cien neudeľovalo, v niektorých prípadoch sa však komisia rozhodla, že vzhľadom na okolnosti peniaze za ocenenie radšej presunie na ďalší rok.

V roku 1939 prinútil Adolf Hitler Gerharda Domagka, aby prestížne ocenenie neprijal. Laurátom Nobelovej ceny za fyziológiu alebo medicínu sa stal za „objav sulfonamidu Prontosilu, prvého lieku účinného proti bakteriálnym infekciám“.

Len raz v histórii ocenenia došlo k prípade, že sa jeho laureátmi stali rodinní príslušníci. V roku 1947 získali Nobelovu cenu manželia Gerty Cori a Carl Theresa Coriová „za objav mechanizmu, ktorým sa glykogén v tele mení na glukózu“.

Ako funguje nominácia na Nobelovu cenu?

Nobelova komisia každý rok rozpošle takzvané pozvánky tisíckam akademikom, univerzitným profesorom či vedcom (vrátane minulých laureátov ocenení) z rôznych krajín, ktorí následne nominujú svojich kandidátov na konkrétne Nobelove ceny v danom roku. Komisia sa pritom snaží osloviť čo najväčší počet relevantných inštitúcií.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu