SME

Šancu má kvantový svet, antikoncepcia aj dlhy

Od pondelka sa začnú udeľovať Nobelove ceny. Koho za budúcich víťazov tipujú agentúry a odborné blogy?

Minulý rok získal Nobelovu cenu za mier väznený čínsky disident Liou Siao-po. Po cenu si prísť nemohol.Minulý rok získal Nobelovu cenu za mier väznený čínsky disident Liou Siao-po. Po cenu si prísť nemohol. (Zdroj: SITA/AP)

1. Fyziológia a medicína

David Pendlebury pre agentúru Reuters predpovedá, že laureátmi ceny by sa tento rok mohli stať vedci, ktorých výskum viedol k novému spôsobu liečby leukémie, rakoviny bielych krviniek.

Špekuluje sa aj o vedcoch, ktorí pomáhali vytvoriť liečbu na základe kmeňových buniek. Odborné blogy tiež tipujú, že by cenu mohli udeliť aj za antikoncepciu či za výskum usporiadania proteínov či DNA.

2. Fyzika

Nahlas sa vraví o fyzikoch, ktorí sa zaoberali kvantovými koreláciami, čo viedli napríklad k výskumu kvantovej teleportácie, ale aj kvantových počítačov.

Odborné stránky špekulujú, že favoritom môže byť aj fotonika, ktorá sa zaoberá využitím svetla.

3. Chémia

Dendriméry sú drobné syntetické molekuly, ktoré sa dajú využiť v medicíne, ale aj v materiálovom inžinierstve či v elektronike.

Ide o drobné molekulárne štruktúry, ktoré majú jadro a naň naviazané vetvy, ktoré sa opakujú. Dodnes navyše nevieme, načo všetko by sa dali tieto makromolekuly budúcnosti využiť.

Oceniť by tiež mohli nové metódy používané pri výrobe podobných makromolekúl.

4. Ekonomika

Keďže veľkou témou súčasnosti je dlh a jeho rast, predpokladá sa, že cenu za ekonómiu by mohol získať výskum z takejto oblasti. Odborná verejnosť tiež odhaduje, že favoritom by mohla byť nejaká teória, ktorá formuluje pravidla ekonómie zodpovednej k životnému prostrediu.

5. Literatúra

V prípade Nobelovej ceny za literatúru sa nedá spoliehať na odborné blogy. Stávkové kancelárie však označujú za favorita sýrskeho básnika a esejistu Aliho Ahmad Said Asbara s prezývkou Adonis.

Ďalšími tipovanými sú aj švédsky básnik Tomas Tranströmer, maďarský autor Péter Nádas či americký spisovateľ Cormac McCarthy.

ico

Arabská jar by mohla získať nobelovku

Najprestížnejšia Nobelova cena by mohla tento rok poputovať na Blízky východ. Blogerke či aktivistom z Facebooku.

TEL AVIV. Kto získa Nobelovu cenu za mier? Podľa znalcov je tohtoročným favoritom arabská jar. Podľa nich to bola najvýraznejšia udalosť minulého roku.

Problémom môže byť uzávierka nominácií, ktorá je vo februári, keď revolúcie v arabských krajinách stále prebiehali a aj to, komu zo skupiny aktivistov dať cenu a desať miliónov švédskych korún.

Držiteľa Nobelovej ceny za mier, ktorú udeľuje výbor určený nórskym parlamentom, oznámia v piatok 7. októbra.

Kristian Berg Harpviken, ktorý je riaditeľom nórskeho Inštitútu výskumu mieru, si myslí, že cenu by mali dostať egyptskí aktivisti z Hnutia mládeže 6. apríla, ktorých facebooková kampaň aktivizovala egyptských demonštrantov. Harpviken tipuje aj Egypťana Waíla Ghonima z Googlu či tuniskú blogerku Linu Ben Mhenni.

Niekedy sa spomínal aj mladý Tunisan, ktorý sa upálil a spustil tak revolúciu vo svojej krajine, cena sa však posmrtne neudeľuje.

Okrem arabskej jari a jej protagonistov je podľa AP, ktorá hovorila s mnohými analytikmi, novinármi a aktivistami, v hre ešte afganská aktivistka Sima Samarová. V súčasnosti riadi komisiu pre ľudské práva v Afganistane a je špeciálnou spravodajkyňou OSN pre Sudán.

Jana Shemesh

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu