BRATISLAVA. Aký alarm použiť, ak potrebujete na požiar upozorniť spiaceho hluchého človeka? A aký vplyv majú hnedé odhodené pivové fľaše na populáciu austrálskych chrobákov?
Aj také boli niektoré z výskumov, ktoré tento rok na Harvardovej univerzite ocenili Ig Nobelovovými cenami.
Rastúca prestíž
Zábavné nobelovky sú ceny, ktoré majú ľudí najskôr rozosmiať, no neskôr ich prinútia zamyslieť sa nad samotným výskumom. Udeľuje ich magazín Annals of Improbable Research a zväčša sa považujú za skutočný, aj keď svojský vedecký výskum.
Ocenenia udeľované len pár dní pred skutočnými Nobelovými cenami by mali upozorniť na práce, ktoré sú naoko absurdné, často však objavné a užitočné. O rastúcej prestíži napokon svedčí aj fakt, že počas aktuálneho 21. odovzdávania si po ceny prišla väčšina laureátov. Stalo sa tak v siedmich z desiatich kategórií.
„Verím, že vedu musíme predstavovať nevedcom,“ povedal BBC Darryl Gwynne, „humor je výborný spôsob, ako to urobiť.“
Práve on si spolu s kolegom pred tridsiatimi rokmi všimli, že istý druh austrálskeho chrobáka sa pokúša spáriť s pivovou fľašou. Musí byť však hnedá a mať správnu štruktúru. Hmyz sa o to dokonca pokúša tak intenzívne, že po akte zomiera na vyčerpanie.
Starosta a kazatelia
Okrem viac-menej seriózneho výskumu však ceny, ktoré počas slávnostného ceremoniálu odovzdávajú držitelia skutočných Nobelových cien, získal aj Arturas Zuokas, starosta litovského hlavného mesta.
Ig Nobelovu cenu za mier dostal za spôsob riešenia parkovacích problémov v meste: zle zaparkované luxusné auto jednoducho prešiel tankom.
Magazín navyše cenou za matematiku ohodnotil šesticu kazateľov, ktorí dosiaľ neúspešne predpovedali koniec sveta.