BHATAVIA, BRATISLAVA. V piatok krátko po v deviatej večer nášho času sa Helen Thom Edwardsová postavila do riadiacej miestnosti a urobila azda najsmutnejšiu vec vo svojom profesionálnom života. Americká fyzička vypla svoje dieťa, americký urýchľovač Tevatron.
Naposledy v ňom zakrúžili protóny s antiprotónmi a skončila takmer tridsaťročná kariéra amerického superstroja, ktorý pomáhal hľadať najmenšie stavebné kamene kozmu.
Sú blízko
Zhruba šesťkilometrový tunel v podzemí pod illinoiskou prériou patrí americkému Fermilabu. Vláda však už nenašla potrebných 35 miliónov dolárov ročne na jeho chod.
K rozhodnutiu zastaviť urýchľovač pritom v Spojených štátoch došlo práve v období, keď sa časticoví fyzici začínajú približovať k objavu Higgsovho bozónu. A po chodbách CERN-u sa čoraz hlasnejšie rozpráva o novej, postensteinovskej fyzike.
„V hre o Higgsa sme stále schopní konkurencie," hovorí pre BBC Stefan Soldner-Rembold, hovorca experimentu D0, ktorý spolu s detektorom CDF hľadajú častice v stopách po zrážkach hmoty s antihmotou.
„Vždy sú nejaké dôvody pre a proti predĺženiu životnosti. No ja si obzvlášť v prípade Higgsa myslím, že by bolo fajn mať ďalšie tri roky. Vidíme, že sme tak blízko."
Našiel najťažší kvark
Dôvodom ukončenia prevádzky Tevatronu je najmä európsky Veľký hadrónový urýchľovač (LHC) neďaleko Ženevy.
Tam sa však zrážajú zväzky protónov alebo jadier olova. LHC však pracuje pri podstatne väčších energiách ako Tevatron, čo mu dáva istú výhodu. Pre americký superstroj zase hovoria dáta nazbierané za desaťročia jeho činnosti.
Urýchľovač Fermilabu pritom veľké objavy už urobil. V roku 1995 napríklad našiel kvark top, ktorý je najťažšou zo všetkých elementárnych častíc a bol posledným objaveným zo šestice kvarkov.