ZÜRICH, BRATISLAVA. Dopyt, ponuka, pády, výkyvy. A zisk či stratu miliónov znázorňujú percentá, ktoré skáču nahor i nadol indexmi.
Aj takýto je svet obchodníkov na burzách. Nová švajčiarska štúdia teraz navyše naznačuje, že mentálny svet burzových maklérov v čomsi pripomína myslenie regulárnych psychopatov.
V extrémnych situáciách sa dokonca môžu správať horšie.
Sú makléri horší?
Thomas Noll je správcom najväčšieho švajčiarskeho mužského väzenia Pöschweis. Spolu so súdnym znalcom Pascalom Scherrerom sa na St. Gallenskej univerzite rozhodli porovnať správanie úradných psychopatov s približne rovnakou, 28-člennou vzorkou burzových obchodníkov.
Testovali, ako sa makléri zachovajú napríklad pri riešení istej formy známej dilemy väzňa. Jej podstatou je, aký druh správania - spolupráca či egocentrizmus - je výhodnejší.
Výsledky počítačovej simulácie dvojica prirovnala k rovnakému testu, aký robili formálne chorí ľudia. Výsledky prekvapili.
Podľa magazínu Forbes spolupracovali obchodníci medzi sebou ešte menej ako psychopati.
„Vynaložili veľa energie, aby svojim protivníkom poškodili,“ povedal Noll pre magazín. Údajne dokonca aj viac riskovali.
Rizikové prostredie
Zistenia švajčiarskej dvojice však nie sú úplným prekvapením. Aj predchádzajúce štúdie už naznačili, že v extrémnom prostredí búrz môžu pôsobiť ľudia s extrémnym zmýšľaním.
Obchodníci na burzách podľa nich milujú riziko a chýba im empatia, čím môžu pripomínať ľudí s poruchami osobnosti.