Washington/Bratislava 28. septembra (TASR) - čšine prípadov alebo vždy. V rozvojových krajinách sú tieto čísla ešte vyššie. Vyplýva to zo štúdie Business Software Alliance (BSA).
Spoločnosť Ipsos Public Affairs vykonala pre BSA prieskum na vzorke približne 15.000 užívateľov osobných počítačov v 32 krajinách. Slovensko síce v tomto prieskume nebolo zahrnuté, ale podľa informácií slovenských zástupcov BSA, podľa poslednej analýzy je v počítačoch nelegálne nainštalovaných 42 % softvérov.
Štúdia zistila, že veľká väčšina počítačových používateľov v rozvojových krajinách pravidelne získava softvér nelegálnym spôsobom napríklad nákupom jednej licencie programu a následnou inštaláciou na viacerých zariadeniach alebo sťahovaním programov cez peer-to-peer siete aj keď pritom vyjadrujú podporu zásadám duševného vlastníctva.
Čína má vyššie percento takýchto pravidelných softvérových pirátov spomedzi obyvateľov používajúcich osobné počítače, ako ktorákoľvek iná krajina v prieskume - až 86 %. Na druhom mieste sa umiestnila Nigéria s 82 %. Tretí bol Vietnam so 76 %.
Zo štúdie tiež vyplýva, že výrazná väčšina softvérových pirátov na rozvojových trhoch si nesprávne myslí, že nelegálne spôsoby získavania softvéru sú v skutočnosti legálne. Taktiež verí, že softvérové pirátstvo je bežné a možnosť chytenia softvérových pirátov považuje za nepravdepodobnú.
Veľmi vážne je zistenie, že podobné názory zastávajú aj manažéri, ktorí rozhodujú o nákupe softvéru. Minulý rok stovky miliónov pirátov ukradli softvér v hodnote 59 miliárd USD, tvrdí prezident a CEO BSA Robert Holleyman.
TASR informovala BSA Slovensko.