Koniec, ticho a potom búrlivý aplauz. To nie je reakcia, ktorá je bežná pri oznamovaní radikálnych vedeckých výsledkov. Obzvlášť, ak poslucháčmi nie sú široká verejnosť či novinári, ale odborníci.
Podstatou vedy a každého, kto vedú robí aspoň na trochu serióznej úrovni, sú podozrievavosť až skepticizmus. Vďaka nim je veda vedou.
Vedci možno predbehli rýchlosť svetla. Prečítajte si, čo nameral experiment OPERA
Keď v piatok na štvrtú hodinu poobede zvolávali v CERN-e kolokvium k novým výsledkom z experimentu OPERA, už sa rozšírilo, že môže ísť o jeden z najzásadnejších fyzikálnych objavov za možno posledných sto rokov.
Ale že sa tiež môže jednať o dosiaľ neznámu chybu, ktorej výsledkom sú čudesné anomálie – neutrína, ktoré sa pohybujú rýchlejšie ako svetlo. Zo školy pritom vieme, že nič sa nemôže pohybovať rýchlejšie ako svetlo.
Aj preto vedci v prednáškovej sále nesedeli len na stoličkách. Mnohí si museli sadnúť na schody, tlačiť sa pri dverách. A netrpezlivo čakali. „Celý svet sa teraz na nás pozerá," komentoval to podľa blogu CERN-u Quantum Diaries jeden z ľudí v miestnosti.
Po vysvetlení, čo sa OPERE vlastne podarilo ukázať, nasledovali otázky prítomných vedcov - prvý test, či výsledky neklamú.
Zaznelo, či talianski fyzici vzali do úvahy drift kontinentov, vplyv Mesiaca a rotáciu Zeme, či správne merali čas i či presne určili vzdialenosť medzi CERN-om a OPER-ou. Na všetko bola rovnaká odpoveď: kontrolovali sme to pol roka a na chybu neprišli. Vedci dokonca zastavili premávku na diaľnici, aby mohli presnejšie merať.
Prvý, rýchly test vedeckej obce záhadné neutrína prežili. Oveľa dôležitejšie testy však prídu až teraz: či sa podobné výsledky podarí zopakovať aj inde. A či podrobné štúdium nezistí, že fyzici sa niekde zmýlili.