SME

Načo ľudia. Stroje môžu zabíjať samy

Etické a právne otázky, ktoré prichádzajú s vývojom inteligentných zbraní, sa nevyriešili.

Bezpilotné lietadlá používajú Američania v Pakistane. Miestni proti nim protestujú.Bezpilotné lietadlá používajú Američania v Pakistane. Miestni proti nim protestujú. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Sú to ďalšie fantázie spisovateľov science fiction, ktoré sa onedlho môžu stať realitou. Vo vojnách už nemusia bojovať ľudia. Nahradia ich stroje, ktoré budú samostatne konať.

Malé lietadlá bez pilota nie sú žiadnou novinkou. Americká armáda ich v Afganistane či v Pakistane používa už skoro desať rokov. Zatiaľ ich však riadi, niekedy aj z ďalekej Nevady či Arizony, človek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zelená plachta

Americká armáda (a nielen tá) začína čoraz viac experimentovať s autonómnymi lietadlami, ktoré dokážu letieť a vykonávať viaceré misie bez človeka. Denník Washington Post tento týždeň v článku priblížil jeden minuloročný test.

SkryťVypnúť reklamu

Na základni Fort Benning v Georgii lietali vo vzduchu 20 minút vo výške asi 300 metrov dve modelové lietadlá. Ich cieľom bolo nájsť oranžovú, zelenú a modrú plachtu. Lietadlá leteli samy, nik ich neriadil.

Jeden stroj mal počítač, ktorý analyzoval zábery kamery na trupe. Keď zbadal plachtu, poslal správu druhému stroju, ktorý preskúmal objekt.

Zatiaľ to nie je žiadny Terminátor, výskum inteligentných zbraní však napreduje čoraz rýchlejšie.

Kongres napríklad chce, aby tretina pozemných vozidiel do roku 2015 bola bez posádky. Má to výhody – stroje bez ľudí neriskujú smrť posádky, no stále môžu zabíjať.

Aké má vlastne výhody to, že lietadlo bude samo vykonávať misie? „Môžete si predstaviť prípady, keď máte vo vzduchu desať takýchto vecí. Niečo sa na zemi stane a nemáte čas, aby človek nariadil, čo majú robiť.

SkryťVypnúť reklamu

Musí to byť rýchlejšie,“ povedal Charles Pippin z Technického výskumného inštitútu v Georgii, ktorý vyvinul softvér na test.

Etické otázky

Stroje, ktoré v Pakistane naháňajú teroristov, by mohli fungovať aj na autonómnej báze. Samy by pomocou kamery a softvéru na rozoznanie tváre zistili, že ide o hľadaného človeka a zasiahli by.

Tu sa však dostávame k etickým otázkam, ktoré s nástupom automatických vojnových robotov prichádzajú. Dokážu sa vyhýbať civilistom?

Kto bude zodpovedný, ak sa kruto „pomýlia“? Mnohé organizácie upozorňujú, že hoci vývoj ide rýchlo dopredu, o právnych a etických otázkach, ako bude vyzerať vojna strojov, sa nehovorí.

Autonómne stroje a vozidlá však nemusia mať využitie len vo vojne. Americké firmy už vyvíjajú traktory, ktoré dokážu orať či siať bez traktoristu.

SkryťVypnúť reklamu

ico

Amerika rozširuje základne

Tajné základne bezpilotných lietadiel majú Američania aj v?Afrike či na Arabskom polostrove, píšu médiá. Útočia na teroristov z al-­Káidy.

WASHINGTON, BRATISLAVA. Najskôr ich využívali v Pakistane, Afganistane či v Iraku. Teraz už Američania bezpilotné lietadlá nasadzujú aj v iných častiach sveta.

V poslednom čase začali naháňať členov al­Káidy v Jemene a Somálsku. Ako v utorok napísal denník Washington Post, v okolitých krajinách vytvorili tajné základne, z ktorých vzlietajú na misie.

Tie sa nachádzajú na Seychellských ostrovoch v Indickom oceáne, v Etiópii a na Arabskom polostrove.

Počet náletov v Pakistane, o ktorých legálnosti mnohí pochybujú, sa za prezidenta Baracka Obamu výrazne zvýšil. Za tri roky udreli šesťkrát viac ako počas piatich rokov programu za Georgea Busha.

SkryťVypnúť reklamu

Bezpilotné lietadlá použili Američania aj počas nedávnej intervencie v Líbyi.

Tomáš Vasilko

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu