SME

Pracovať s počítačom či mobilom stále nevie štvrtina Slovákov

Úroveň digitálnej gramotnosti na Slovensku sa v posledných dvoch rokoch nezmenila. Pracovať s počítačom či mobilným telefónom stále nevie štvrtina populácie, pričom dôvodom nie sú financie, ale vôľa.

(Zdroj: Ilustračné - Stock.XCHNG)

BRATISLAVA 20. septembra (SITA) –

Vyplýva to z výsledkov štvrtého ročníka analyticko-monitorovacieho projektu Digitálna gramotnosť na Slovensku, ktoré dnes predstavil Inštitút pre verejné otázky (IVO). Podľa autora štúdie Mariána Velšica je naša digitálna gramotnosť lepšia ako je európsky priemer, no stále to nie je ideálne. „Existuje tu digitálna priepasť - na jednej strane ľudia, ktorí sú ochotní a schopní učiť, na druhej strane ľudia, ktorí odmietajú alebo nechcú,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii Velšic. Podľa neho sa situácia v posledných dvoch rokoch nezmenila, pretože ľudia, ktorí potrebovali alebo chceli, sa už s modernými technológiami naučili pracovať a subjektívne sa uspokojili s tým, čo vedia. V budúcnoti by ich mohli pohnať dopredu len nové technológie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa zistení celoslovenského reprezentatívneho výskumu z júna tohto roka, ktorý sa uskutočnil na vzorke 1 138 respondentov starších ako 14 rokov, možno 76 percent populácie označiť za digitálne gramotných. Sú to ľudia, ktorí deklarovali, že ovládajú aspoň jednu z 28 skúmaných digitálnych zručností. Slováci zvládajú najmä bežné úlohy ako sú práca s počítačom (vrátane laptopov, tabletov a smartfónov), zasielanie SMS a MMS, e-mailová komunikácia, práca s textovým procesorom, práca s internetovým prehliadačom, vyhľadávanie informácií a registrácia prístupu k rôznym službám na internete či tlač dokumentov. Tieto zručnosti deklaruje 64 až 72 percent opýtaných. „Čím je technológia, aplikácia alebo služba sofistikovanejšia, tým viac klesá podiel populácie, ktorá ju ovláda,“ dodáva Velšic. Ako príklad uvádza Internet banking, s ktorým vie pracovať len polovica Slovákov. Taktiež pracovať s databázami, grafickým editorom či nainštalovať aplikácie alebo nastaviť funkcie počítača, vie len každý druhý respondent. Informačné a komunikačné technológie ovládajú prevažne mladší, vzdelaní ľudia z väčších miest, ekonomicky aj sociálne lepšie situovaní. Najčastejšou motiváciou pre zvyšovanie digitalnej gramotnosti je zamestnanie a najmä u mladých aj zábava.

SkryťVypnúť reklamu

Velšic poukazuje na možné problémy, ktoré sa môžu objaviť pri elektronizácii verejnej správy. "Keď chceme využívať služby napríklad daňovej správy a vedieť pracovať s tlačivami, odosielať a komunikovať, tak potrebujeme byť na takej úrovni, ako je v komerčných službách Internet banking, a to už podľa našich údajov ovláda len polovica populácie," uviedol Velšic. S Grigorijom Mesežnikovom z IVO sa zhodujú, že by mala existovať oficiálna štátna politika, ktorá by nútila politické garnitúry tento problém riešiť. "Je to aj fenomén sociálnej politiky, začarovaný kruh," povedal Mesežnikov. Fakt, že ľudia majú nízke digitálne znalosti podľa Mesežnikova prehlbuje ich nepriaznivé sociálne postavenie. "Nedá sa vyhnúť tomu, aby títo ľudia pri odstraňovaní svojich problémov zvyšovali svoju zručnosť. Bez tohto sa niektoré sociálne problémy nebudú dať riešiť," dodal Mesežnikov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 858
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 688
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 589
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 310
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 890
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 830
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 721
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 652
SkryťZatvoriť reklamu