SME

Analóg už skončil. Pripravte si televízor na digitálne vysielanie

Analógové rozšumené programy sú definitívnou minulosťou. Ak chcete sledovať televíziu, musíte zainvestovať.

Príjem televízneho signálu bez prídavných zariadení už nie je možný. Ak chcete naďalej sledovať vysielanie, musíte sa rozhodnúť, či investujete do satelitu, káblovky, alebo iba do kúpy DVB–T boxu.Príjem televízneho signálu bez prídavných zariadení už nie je možný. Ak chcete naďalej sledovať vysielanie, musíte sa rozhodnúť, či investujete do satelitu, káblovky, alebo iba do kúpy DVB–T boxu. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA/AP)

Už o tri týždne bude prakticky celé Slovensko prijímať len digitálny televízny signál. „Tridsiateho septembra sa vypne náš posledný veľký analógový vysielač Suchá Hora v Banskej Bystrici,“ potvrdil Andrej Doležal, technický riaditeľ televízie Markíza.

Pred týždňom spoločnosť Towercom vypla analógový signál Markíze aj na vysielači Poprad – Kráľova hoľa a rovnako aj verejnoprávnu STV na všetkých vysielačoch. Televízia Joj bola vypnutá cez leto.

O príspevok už nežiadajte

Vysielanie cez anténu postupne stratilo 675­tisíc domácností, ktoré nemali zavedenú káblovku či nainštalovaný satelit. Až 190­tisíc ľudí v hmotnej núdzi malo nárok na nenávratný príspevok na zdigitalizovanie svojho televízneho prijímača.

20-­eurový príspevok
  • Žiadosť bolo možné poslať do konca augusta.
  • Ministerstvo dopravy tento termín nepredĺži.
  • Do konca augusta sa oň prihlásilo 13 221 občanov.
  • Z tohto počtu bolo kladne vybavených 7000 žiadostí,
  • Neoprávnených bolo 3987 žiadostí.
  • Ministerstvo ešte 2234 žiadostí posudzuje.
  • O príspevok sa mohlo uchádzať 190­tisíc ľudí, boli naň vyčlenené 4 milióny eur.

O príspevok mohli požiadať do konca augusta. Ministerstvo neplánuje termín predĺžiť. Tí, ktorí o príspevok nepožiadali, tak už nebudú mať šancu získať 20 eur na kúpenie DVB­T prijímača či iného zariadenia.

Domácnosti, ktoré prešli z analógového na digitálne vysielanie vďaka digitálnym set­top boxom, môžu sledovať šesť slovenských staníc – dva verejnoprávne okruhy STV a štyri komerčné televízie – TV Markíza, Doma, TV Joj a Joj Plus.

Set­top box či niečo iné?

Výhodou kúpy digitálneho set­top boxu je, že za relatívne malé peniaze môžete sledovať digitálnu televíziu bez mesačných poplatkov. Získate však len obmedzený počet programov. DVB­T box sa dá kúpiť približne od 20 eur.

Mnohí preto uvažujú nad zavedením káblovky alebo kúpou satelitu. Všetky spôsoby zdigitalizovania televízie majú svoje výhody aj nevýhody.

Kúpou satelitu sa vyhnete mesačným poplatkom a niekoľkomesačnej viazanosti. Musíte však počítať s relatívne vysokými vstupnými nákladmi, nad 150 eur.

Pri káblových operátoroch vám tieto vstupné náklady odpadnú a máte možnosť získať, tak ako pri satelite, veľké množstvo rôznych kanálov. Nevýhodou je však viazanosť a správne načasovanie zmeny zmluvných podmienok.

Môže sa totiž stať, že ak prídete čo len jeden deň pred ukončením predchádzajúcej zmluvy a budete žiadať novú, výhodnejšiu, káblový operátor bude od vás požadovať zmluvnú pokutu.

Taktiež sa môže stať, že vám pošle ponuku na novú akciu, ktorú si ani neprečítate, ale budete ňou viazaný. Ako? Jednoducho tak, že neoznámite operátorovi, že o novú akciu nemáte záujem.

ico

Trend satelitov sa vracia

Kúpou satelitu sa nemusíte viazať na niekoľko mesiacov.

BRATISLAVA. Na výhody satelitu prišli Slováci už tesne po revolúcii. Po nastúpení káblových operátorov začali taniere na oknách ustupovať.

Dnes, keď už analógovo nevysiela ani verejnoprávna televízia, sa trend satelitov opäť vracia. Ich výhodou oproti káblovke je voľnosť. Teda fakt, že nie ste viazaní mesačnými poplatkami.

„Stačí jednorazová investícia do satelitu, prípadne dekódovacej karty na začiatku. Nie sú potrebné mesačné poplatky ani viazanosť,“ konštatuje František Vámoši z Nay.

Ďalšou výhodou satelitného signálu je jeho dostupnosť na celom území a obrovský výber televíznych staníc.

Pri kúpe digitálneho set–top boxu totiž tiež nie ste viazaní, ale máte na výber len šesť staníc, v prípade, ak žijete pri hraniciach, možno o jednu, dve stanice navyše.

Čo rozhoduje pri výbere

Pri výbere satelitu je dôležité koľko a akých programov chcete sledovať. Na základe počtu konvertorov sa určuje veľkosť parabolickej antény a tým aj možnosť sledovania programov z viacerých satelitov.

S tým priamo suvisí aj prijímač, konkrétne počet čítačiek na karty, teda slotov, ktorými sa odkódovávajú programy, vysvetľuje Vámoši.

Výber môže ovplyvniť aj poskytované rozlíšenie prijímača, klasické rozlíšenie či HD, alebo HDD, taktiež počet tunerov v prípade, že ho chcete pripojiť na viac televízorov a v neposlednom rade aj cena.

Kódovanie programov

Vo všeobecnosti sa cez satelit dajú prijímať dva typy televíznych programov – kódované a nekódované. Na kódované potrebujete dekódovaciu kartu, ktorá sa zasunie do set-top boxu.

„Existujú dva druhy kariet – za jednorazový poplatok, vďaka ktorým môžete neobmedzene prijímať vybrané kódované programy, a karty za mesačný poplatok na ostatné programy,“ dodáva Vámoši.

Pre väčšinu zákazníkov, ktorí hľadajú najmä slovenské a české programy, stačí karta za jednorazový poplatok.

ico

Ako si vybrať prijímač na digitálne vysielanie

Set-top boxov (DVB-T prijímačov) je niekoľko druhov. Líšia sa výbavou, využitím, veľkosťou i cenou. Pred kúpou je dobré zistiť si referencie. Môže sa stať, že kvalita nebude zodpovedať reklame.

1. Niektoré prijímače umožňujú len sledovanie vysielania, iné vám obľúbené relácie umožnia aj nahrávať.

2. Niektoré set­top boxy majú USB vstup, cez ktorý si môžete prehrávať video, fotky a hudbu.

3. Sú aj také, ktoré majú dva tunery a dovoľujú sledovať jeden program a pritom si nahrávať iný program, ktorý je na inej stanici.

4. Existujú prijímače s jedným SCART konektorom, ale aj s viacerými. Viac konektorov na set-top boxe vám umožní pripojiť k staršiemu televízoru, ktorý má len jeden SCART vstup, dva rôzne prístroje (samotný set-top box plus napríklad DVD prehrávač).

Prípadne vám dovolia pripojiť set-top box k dvom televízorom, aj keď do oboch pôjde ten istý signál. Vtedy musíte na nich zároveň sledovať tú istú stanicu – pre rôzne stanice musí mať každý televízor samostatný set-top box.

5. Niektoré set­top boxy dokážu dekódovať nielen vysielanie vo formáte MPEG 2 (aktuálny formát digitálneho vysielania na Slovensku), ale aj v MPEG 4 formáte, čo môžu využiť napríklad ľudia žijúci v prihraničných oblastiach.

MPEG 4 je formát, ktorý sa používa pre kvalitnejšie HD vysielanie (vyššie rozlíšenie obrazu). MPEG 4 formát je vhodný napríklad na južnom Slovensku, lebo dekóduje aj vysielanie maďarských staníc. Napríklad Ukrajina onedlho začne vysielanie v digitálnom formáte DVB-T2.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu