SME

Počítač už vie nahradiť novinára

Budú počítače písať novinové texty? Jeden program to už čiastočne dokáže.

Budú počítače písať články namiesto ľudí?Budú počítače písať články namiesto ľudí? (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA/AP)
info
Fakty
Narrative Science

Vývoj programu trval viac ako desať rokov.

Firma má dnes zhruba dve desiatky klinetov.

Dokáže vyrobiť správy o športe, realitách či finančníctve.

CHICAGO, BRATISLAVA. „Wisconsin si pevne zasadol ku kormidlu a jasne smeruje k víťazstvu po tom, ako na konci tretej štvrtiny vedie 51 ku 10.“

Takáto správa sa na internete objavila ani nie minútu po tom, ako dva tímy amerického futbalu dohrali tretiu štvrtinu zápasu medzi univerzitami v Las Vegas a Madisone.

Len krátko po ukončení hry správa pokračovala slovami, ktoré opisovali, ako „Wisconsin naskočil na rýchle vedenie v zápase a už sa nikdy neobzrel späť.“

Podobných textov plných klišé si môžete na športových internetových portáloch prečítať veľa. Tento však bol čímsi výnimočný. Nebola to rýchlosť, s akou sa článok objavil na webstránke btn.com. Bolo to autorstvo: tento článok napísal počítač.

Počítač vs. novinár

Autori vedeckej fantastiky už desaťročia špekulujú, či raz budú počítače schopné nahradiť človeka.

A či dokážeme stvoriť umelú inteligenciu, ktorú budeme len ťažko schopní rozoznať od živých ľudí.

V prípade žurnalistiky sa tomu teraz priblížila spoločnosť Narrative Science, ktorá vyvíja algoritmy schopné spracúvať údaje a „napísať“ z nich článok.

Pre denník New York Times priznala, že už teraz má najmenej dvadsať klientov, ktorí nahrádzajú živých novinárov počítačom. Hoci ich mená zverejniť nechce, majú medzi nimi byť aj lokálne spravodajské agentúry.

„Kvalita vyprodukovaného rozprávania je dosť dobrá,“ hovorí pre americký denník počítačový vedec Oren Etzioni z Washingtonskej univerzity. „Trendom pritom je rastúca sofistikovanosť v automatickom chápaní jazyka a teraz aj v jeho tvorení.“

Lacnejší softvér

Programy, ktoré dokážu „vytvoriť“ článok, sú známe dlhšie. Dosiaľ to však boli skôr generátory, ktoré do predvyplnených schém dopĺňali mená a výsledky.

„Kľúčom je kompozícia,“ hovorí Kris Hammond, profesor žurnalistiky a počítačových vied a dnes šéf vývoja softvérovej firmy, ktorá program stvorila. „Nie je to len vziať dáta a nasypať ich do textu.“

Je však otázne, či práve počítače budú budúcnosťou žurnalistiky. Kanadský denník Times Colonist pripomína, že silnými niektoré príbehy robí človek, ktorý tieto príbehy naozaj zažil.

Program je však lacnejší ako novinár (dlhší článok stojí zhruba desať dolárov). A firma Narrative Science na svojej webovej stránke tvrdí, že jej program dokáže ponúknuť text nielen o športe, ale aj o financiách, realitách či výsledkoch volieb a hlasovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu