San Francisco 18. júla (TASR) - Prezident Microsoft Corp. Bill Gates uviedol, že projekt vylepšovania bezpečnosti softvéru od začiatku roka stál spoločnosť minimálne 100 miliónov USD.
Ako informuje agentúra Reuters, Microsoft v prvých mesiacoch tohto roka prerušil vývoj softvéru viac než 8 500 softvérových inžinierov a mnohých z nich poslal na špeciálne školenia, zamerané na zlepšenie bezpečnosti operačného systému Windows. Podľa slov B. Gatesa toto prerušenie trvalo takmer dva mesiace a stálo viac než 100 miliónov USD, pričom sa zamerali najmä na revíziu kódov a školenia pre Microsoft Office a Visual Studio.
B. Gates v januári označil bezpečnosť softvéru za najvyššiu prioritu Microsoftu a 50 000 zamestnancov upozornil, že budúcnosť spoločnosti závisí od bezpečnosti softvéru pred hackermi a vírusmi.
Microsoft za posledných šesť mesiacov zmenil spôsob vývoja softvéru a zaviazal sa k predaju systému Windows .NET Server 2003 ako "bezpečného už v základnom nastavení". Spoločnosť v súčasnosti ponúka nástroje, ktoré používateľom umožňujú rýchlo nainštalovať aktualizované verzie a analyzovať systém z hľadiska nesprávne konfigurovaného softvéru alebo chýbajúcich súborov.
Microsoft integroval potrebnú technológiu aj do internetového softvéru Internet Explorer v balíku Windows XP, ktorá umožňuje používateľom upraviť nastavenia a jednoducho preskúmať politiku dôvernosti informácií jednotlivých internetových stránok. Okrem toho nedávno zverejnil informácie o novom projekte Palladium, v rámci ktorého bude spolupracovať s výrobcami mikroprocesorov a osobných počítačov pri zabudovaní bezpečnostných funkcií priamo do hardvéru.
Aj napriek tomuto úsiliu však spoločnosť stále každý týždeň a niekedy aj denne vydáva bezpečnostné zmeny k softvéru. Napríklad, len nedávno oznámila nedostatok softvéru SQL Server 2000, ktorý umožní hackerovi umiestniť do počítača falošný kód. Bezpečnostné centrum spoločnosti od začiatku roka do polovice júna vydalo 30 obežníkov, čiže zhruba polovicu z celkového minuloročného počtu.
Odborníci však kritizujú niektoré z opatrení Microsoftu za príliš vtieravé. Napríklad, niektoré automatické funkcie pre aktualizáciu softvéru totiž môžu poslať údaje z počítača späť do spoločnosti, hoci predstavitelia Micorosoftu trvajú na tom, že nezbierajú informácie o používateľoch.
Aj projekt Palladium sa dostal do paľby kritiky za to, že predstavuje riziko porušovania súkromia a dokonca aj kvôli tomu, že vlastníkom autorských práv poskytuje účinnejšie cesty k zabraňovaniu pirátstva. Microsoft sa však bráni, že tento projekt má jeho klientom poskytnú lepšiu bezpečnosť a väčšiu ochranu súkromia.
(1 USD = 44,568 SKK)
* 1 sov