BRATISLAVA. Preniesť číslo od jedného operátora k inému by ste si mali od októbra maximálne za jeden deň. Vyplýva to zo zákona o elektronických komunikáciách, ktorý schválili poslanci.
Nového zákazníka si nebude môcť operátor zaviazať na viac ako 24 mesiacov. Neskoršie zmluvy už však môžu byť s viazaním na dlhší čas. Operátori by však mali od októbra poskytovať všetky služby aj s jednoročným viazaním.
Parlament súhlasil s návrhom poslanca SDKÚ Ondreja Mateja, podľa ktorého budú operátori povinní poskytovať zdravotne postihnutým ľuďom informácie o spotrebe bezplatne.
Väčšia kontrolaZákon zohľadnil vlaňajšie rozhodnutie Ústavného súdu, podľa ktorého štát nezákonne vyžadoval od operátorov nákup a servis odpočúvacích zariadení. Doteraz ich to stálo asi 20 miliónov eur. Po novom budú odpočúvanie financovať štátne orgány, ktoré oň požiadajú.
Čo sa zmeníNový zákazník získa zmluvu s viazanosťou najviac na 24 mesiacov,prenos telefónneho čísla medzi operátormi nesmie trvať viac ako jeden deň,zdravotne postihnutí ľudia budú o spotrebe informovaní bezplatne,odpočúvanie budú financovať štátne orgány,rozšíri sa okruh údajov, ktoré musia operátori poskytovať štátu.
Podľa portálu etrend.sk sa novým zákonom rozšíri rozsah údajov, ktoré musia operátori štátu poskytovať. K menám či trvalým adresám sa po novom pridajú aj IP adresy, unikátne čísla SIM kariet a telefónov, ale aj údaje o približnej polohe zákazníka. Štát získa cez zákon k údajom online prístup.
Pôvodne mali firmy uchovávať tieto údaje deväť mesiacov. Parlament však schválil návrh poslanca Petra Pelegriniho (Smer), aby ich držali najviac pol roka.
Prísnejšia reguláciaÚrad už nebude regulovať len ceny pri metalických sieťach, ale aj pri optike. Musí však zohľadniť investičné zámery operátorov.
Keď zlyhajú všetky regulačné nástroje, úrad bude môcť nariadiť operátorom vyčlenenie činností, ktoré súvisia s prevádzkou sietí a veľkoobchodnými aktivitami do samostatnej spoločnosti. Taký krok však môže použiť až po dôkladnej analýze a schválení v Bruseli.