Devónske moria a iné vodné plochy boli plné života. O tejto etape vývoja Zeme pred 415 - 360 miliónmi rokov sa hovorí aj ako o období vlády rýb.
Potvrdzuje to objav vedcov z americkej Akadémie prírodných vied vo Philadelphii, ktorí oznámili nález nového druhu devónskej ryby.
Veľký sladkovodný predátor nazvaný Laccognathus embryi obýval oblasť dnešnej Severnej Ameriky pred približne 375 miliónmi rokov. Z hľadiska vývoja života to bolo prechodné obdobie, keď sa už prvé ryby vydávali na súš. Táto sa však ešte cítila najlepšie vo vode.
Nebezpečné miesto
„Neskorý devónsky ekosystém bol nebezpečným miestom. Nerád by som sa brodil alebo kúpal vo vode, kde žili podobné tvory,“ povedal Ted Daeschler, člen objaviteľského tímu.
Laccognathus embryi meral 150 - 180 centimetrov, mal širokú plochú hlavu a malé oči, jeho robustné čeľuste lemovali veľké a ostré zuby. Pozoruhodné je, že jeho kosti sa dnes zdajú bližšie ľudským než kostiam moderných rýb.
Vedci pomenovali nový druh na počesť Asthtona Embryho, kanadského geológa, ktorého práca ďaleko za severným polárnym kruhom pripravila cestu pre súčasné paleontologické výskumy za polárnym kruhom.
Druh ryby nazvaný Laccognathus, ktorý žil v moriach v období pred 390 - 360 miliónmi rokov, bol predtým známy iba podľa nálezov z oblasti terajšej východnej Európy.
Nález nového druhu rozširuje oblasť jeho výskytu aj na Severnú Ameriku a potvrdzuje priame spojenie medzi severoamerickým a európskym zemským masívom počas tohto obdobia.
„Táto štúdia je vyvrcholením množstva práce, ktorú sme urobili v teréne, v laboratóriu a za pracovným stolom,“ povedal Jason Downs, vedúci autor štúdie, ktorá vyšla v odbornom časopise Journal of Vertebrate Paleontology.
Downs sa kedysi venoval fosíliám ako náruživý amatér, dnes je členom Akadémie prírodných vied a hosťujúcim profesorom na Swarthmore College.
„Náš tím našiel prvé fosílie Laccognathusa už takmer pred desiatimi rokmi. Kolekcia sa rozširovala spolu s každou ďalšou paleontologickou sezónou a dnes vďaka nej vieme o týchto nezvyčajných živočíchoch oveľa viac,“ povedal Downs.
Jason Downs a Ted Daeschler z Akadémie prírodných vied s fosíliou hlavy nového druhu devónskej ryby, ktorá žila pred 375 miliónmi rokov. FOTO - ANSP/FREDERICK MULLISON
Preslávil ich Tiktaalik
Objav urobil ten istý paleontologický tím, o práci ktorého svetové médiá podrobne informovali už v roku 2006.
Jeho členovia pred niekoľkými rokmi na kanadskom ostrove Ellemore náhodou (počas obedňajšej prestávky) našli a neskôr opísali fosílie tvora známeho ako Tiktaalik roseae. Tohto zvláštneho živočícha miestni obyvatelia nazvali veľká ryba, plávajúca na plytčine.
Tiktaalik žil v plytkých vodách v rovnakom období ako Laccognathus a predstavoval už niečo ako prechodný článok medzi rybou a suchozemským tvorom.
Mal ešte žiabre aj plutvy, no nijaký veľký plavec to nebol - preto pred morskými dravcami utekal na súš. Tam sa mu začalo dariť, a tak sa začala nová etapa vývoja života.
Jeden z tímu objaviteľov, profesor univerzity v Chicagu Neil Shubin, o náleze napísal knihu. Vyšla aj v češtine pod názvom Ryba v nás. Ako naznačuje názov, možno sa z nej dozvedieť, ako sa postupne menilo telo ryby na telo cicavca.
Hlavný prameň: webové stránky ScienceDaily