Washington 18. júla (TASR) - Vedci v Brazílii objavili zvyšky impozantného lietajúceho prajaštera. Predpokladajú, že nad severovýchodnými časťami tohto štátu sa vznášal pred 110 miliónmi rokov, svoju dlhú hlavu si nakrátko ponáral do vody, v ktorej lovil ryby alebo kôrovce, informuje v najnovšom čísle americký časopis Science.
Jašter s rozpätím krídel viac ako štyri metre dostal vedecké meno Thalassodromeus sethi. Jeho hlava prúdnicového tvaru merala úctyhodných 142 centimetrov, konštatujú paleontológovia Alexander Kellner a Diogenes de Almeida Campos zo Štátnej univerzity v Riu de Janeiro.
Ešte nápadnejšia bola skostnatená koruna na hlave tohto tvora. Z rekonštrukcie vyplýva, že bola vyplnená cievami a jašterovi slúžila ako termoregulátor.
T. sethi patril do skupiny pterosaurov (vtákojašterov), prvých stavovcov, ktoré sa prispôsobili životu vo vzduchu. Aj keď pterosaury žili na počiatku druhohôr pred 135 miliónmi rokov na vrchole kraľovania jašterov, o ich správaní vieme málo, pretože sa zachovalo málo fosílií ich ľahkých kostí.
Teraz objavený jašter sa našiel vo formácii Santana na planine Araripe na severovýchode Brazílie. Jeho odborné meno sa skladá zo slov thalassa (more), dromeus (bežec) a sethi (podľa egyptského boha Sutecha).