Brusel 13. septembra (TASR)
Členské štáty a priemysel zintenzívňujú úsilie s cieľom vykonávať odporúčania EÚ z roku 1998 a 2006 o ochrane mladistvých pri používaní audiovizuálnych a online služieb. Z celkového hľadiska sa však prijaté opatrenia ukázali ako nedostatočné.
Čoraz mladšie deti čoraz častejšie vstupujú do online prostredia a skúmajú vzrušujúci svet možností. Naliehavo však potrebujeme zintenzívniť naše úsilie v tom, čo robíme a ako spolupracujeme na posilnení práv detí a ich ochrane v tomto stále sa meniacom digitálnom svete, povedala dnes Neelie Kroesová, podpredsedníčka Európskej komisie zodpovedná za digitálnu agendu.
Dodala, že rodičom a učiteľom treba dodať dosť sebadôvery, aby sa mohli ujať svojej zodpovednosti. Stratégia, ktorú chce predstaviť v priebehu tohto roka, bude reagovať priamo na tieto problémy, uviedla komisárka.
Správa poukazuje na to, že štáty EÚ nereagujú adekvátne, alebo majú odlišné spôsoby zaobchádzania a oznamovania nelegálneho alebo škodlivého obsahu, zabezpečovania prístupu detí len k takému obsahu, ktorý je primeraný ich veku, zvyšovania bezpečnosti detí v prostredí sociálnych sietí a ochrany detí pred škodlivými videohrami.
Existuje veľa rozdielov medzi členskými štátmi, pokiaľ ide o spôsob, akým poradenské linky overujú nelegálnosť alebo škodlivosť obsahu, ktorý sa im signalizuje, vyhľadávajú jeho zdroj a oznamujú ho príslušným orgánom. Štáty EÚ takisto používajú rôzne systémy klasifikácie vhodnosti obsahu podľa veku a technické prostriedky na zabezpečenie vhodnosti webových stránok a hier pre používateľov v príslušnom veku. Správa EK poukazuje na to, že existuje výrazný priestor na zvýšenie ochrany detí v týchto oblastiach. Komisia v priebehu tohto roka bude reagovať na tieto otázky v rámci komplexnej iniciatívy s cieľom posilniť práva detí, ktoré používajú nové technológie, a ich ochranu.
(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh