SME

Arktída môže zostať v lete bez ľadu

Koncom leta môže mať Arktída najmenej ľadu v dejinách satelitných meraní. Vedci hovoria o problémoch, lodné spoločnosti sa tešia, že pri preprave nákladu ušetria peniaze.

Toto leto by v Arktíde mohol ľad rekordne ubudnúť.Toto leto by v Arktíde mohol ľad rekordne ubudnúť. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA/AP)

info

Fakty

Arktída

Oblasť na severe planéty.

Jej súčasťou je plávajúci ľad aj pevninský ľadovec pokrývajúci napríklad Grónsko.

Ľad v regióne ustupuje, rekordný úbytok bol v roku 2007.

V lete to otvára lodné cesty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

TROMSO, BRATISLAVA. Signe 1 je stará loď. Až taká, že ju Nóri považujú za národné dedičstvo. Pamätá sa ešte na roky pred potopením Titanicu, no stále vozí ľudí za rybami.

Lode však nie sú problém. Niektoré z nich sa na rozdiel od rýb v nórskom mori nemenia. V celej Arktíde sa začínajú objavovať nové druhy podvodných živočíchov, a kým sú niektorí rybári spokojní, vedci hovoria o radikálnej zmene.

SkryťVypnúť reklamu

Teplejšie more a nové druhy sú dôsledkom otepľovania a arktická oblasť je najhoršie zasiahnutá. Už koncom leta sa množstvo arktického ľadu môže stať najmenším v histórii satelitných pozorovaní.

Družice navyše ukazujú, že niekoľko týždňov sú prístupné dve námorné cesty (kanadská severozápadná a ruská severná), ktoré bývajú po väčšinu roku zamrznuté.

Arktída sa topí

„Arktída sa radikálne mení,“ hovorí pre SME Kim Holmén. Riadi vedecký výskum Nórskeho polárneho inštitútu, ktorý sa špecializuje na výskum Arktídy a Antarktídy. „Mení sa spôsobom, na aký sme v našich záznamoch z minulosti nikdy nenarazili.“

Veľkú časť za severným polárnym kruhom pokrýva počas roka ľad, ktorý sa v lete topí. Starý, hrubý ľad navyše nahrádza jednoročný. Ten sa znovu topí rýchlejšie a ľahšie.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí vedci pritom veria, že práve v týchto dňoch sa arktický plávajúci ľad roztopil najviac od 70. rokov. Odvtedy máme presné satelitné merania.

piano-veda.jpg

Lode na severe

Nie každému topeniu ľadu a otepľovanie prekážajú.

Na sever sa sťahujú morské druhy, ktoré predtým žili v subpolárnej oblasti.

Nórski rybári si preto pochvaľujú novú biodiverzitu. Rýb je dosť, možno viac, ako kedykoľvek predtým,“ zdôrazňuje Ingelill Jacobseonová, ktorá zastupuje všetkých exportérov rýb v krajine.

Vedci však zdôrazňujú, že nové druhy vytláčajú pôvodné. „Pre rybárov to však znamená iba jedno - bude viac rýb,“ dodáva Holmén.

Za posledné tri desaťročia sa množstvo ľadu v Arktíde znížilo takmer o tretinu. Posledné štyri roky za sebou mali najmenšie z ľadových pokrývok v histórii satelitných meraní. „Ak to bude pokračovať rovnakým tempom, už o desaťročia nemusí byť v lete v Arktíde ľad,“ zdôrazňuje nórsky vedec.

SkryťVypnúť reklamu

Námorné spoločnosti sa však tešia. Už tento rok môžu okrem menších lodí vyraziť Arktídou aj obrovské supertankery. Napriek tomu, že takéto „okno“ je otvorené iba zopár týždňov.

„No teraz môže severnou námornou trasou prejsť aj plne naložený tanker,“ hovorí pre BBC Peter Wadhams z Cambridgeskej univerzity.

Oplatí sa to. Preprava nákladu z Európy do Ázie arktickou oblasťou zníži náklady a môže skrátiť cestu aj o polovicu.

Chýbajúci ľad v Arktíde však nemusí byť problémom iba pre severské krajiny. Ak zmizne, okrem prípadného vplyvu na morskú hladinu ovplyvní aj počasie.

Zrejme aj na Slovensku, keďže Severný ľadový oceán ma vplyv na klímu na severnej pologuli. Nik však presne nevie, čo sa môže vplyvom otepľovania v tomto regióne naozaj stať.

Cestu redaktora financovalo Veľvyslanectvo Nórskeho kráľovstva

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu